Parsel sorgulama en kolay nasıl yapılır?

Parsel sorgulama işlemleri arsa-arazi sahibi için ve arsa/arazi sahibi olacak kişiler için büyük önem taşıyor.

Paylaş

Parsel sorgulama işlemleri son yıllarda emlak ve gayrimenkul konuları ile ilgilenenlerin en çok ilgi gösterdiği işlemlerin başında geliyor. Parsel sorgulama servisine erişim için, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve e-devlet resmi internet sayfalarından, tüm emlak işlerinin dijitale girmesiyle, bilgisayar başından yapılabiliyor.

Parsel sorgulamaları TKGM internet sayfasında direkt olarak yapılıyor. E-Devlet üzerinden yapılan işlemlerin neredeyse tümüne yakını e-Devlet şifresi ile yapılıyorken parsel pafta sorgulama işlemi e-devlet şifresi gerekmeksizin yapılabiliyor.

Parsel pafta sorgulamaları TKGM resmi internet sayfası üzerinden internet tarayıcınız aracılığı ile yapabilirsiniz. Buna karşın; e-devlet üzerinden yapılan sorgulamalar gibi belirli yerler için sorgulama yapılmıyor.

TKGM’nin geliştirdiği internet sayfasından yapılan parsel pafta sorgulamalarında harita üzerinden istediğiniz yerin parsel pafta bilgileri öğrenilebilir. Belirlediğiniz bir yerin parsel pafta sorgulaması için ise sorgulama işlemlerinde ayrıntılı seçenekler de bulunuyor.

TKGM parsel sorgulama sayfasında bulunan il, ilçe, mahalle, ada, parsel bilgilerini girerek istediğiniz yeri harita üzerinde görüp parsel pafta bilgilerini öğrenebilirsiniz. Coğrafi olarak enlem ve boylam bilgileriyle de sorgulama yapabilirsiniz.

Parsel sorgulama işemleri nasıl yapılır?

Vatandaşlar almayı düşündükleri ev, arazi, tarla, bağ, bahçe ve benzeri taşınmaz malları kontrol etmeleri açısından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden parsel sorgulama sistemi geliştirildi. Bu sistem üzerinden il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgilerini seçtikten sonra sorgula tuşuna bastığınızda bilgilerini görmek istediğiniz taşınmazın tapu kayıt bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bilgilerin girilmesi sonucunda parselin uydu fotoğrafı ile çakışık görüntüsü ekrana gelmektedir. Girdiğiniz bilgiler ile idari sorgulama yapmış olursunuz. İdari sorgulamanın yanında coğrafi, adres ve katman sorgulaması yapmanız da mümkün olabiliyor.

E-Devlet üzerinden tapu kadastro verileri ve tapu bilgileri ile beraber harita servisi sunuluyor. Bu servisi kullanabilmek için özellikle TAKBİS’e kayıtlı olmanız gerekmektedir. Çünkü bu servis sadece TAKBİS’e T.C. Kimlik Numarası kayıtlı olan bireyler kapsamında sunuluyor.

Eğer kaydınız var ise servisi kullanabilmek için E-Devlet sistemine T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile girdikten sonra e-Hizmetler bölümünden Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü seçeneklerinden Tapu Bilgileri Sorgulama linkine tıkladığınızda kayıtlı bilgileriniz ekrana gelecek ve harita servisi kullanabileceksiniz.

Parsel sorgulamaları arsa-arazi sahibi için ve arsa/arazi sahibi olacak kişiler için büyük önem taşıyor. Bu parsel sorgulama işlemleri ile arsa/arazinin tüm bilgilerine ulaşılabiliyor. Bu bilgiler satış ve alım işlemlerinde son derece önemli. Bir arsanın veya arazinin birden fazla parseli ve parsellerin farklı sahipleri bulunabiliyor.

Bu durumları önceden, hak sahiplerinin bilmesi gerekli. Eğer bunun bilgisi olmadan arsanın sahibi olurlarsa, sonradan haberleri olmadan arsalarına ortak kişiler çıkabilir. Daha önce bunun gibi örnekler de sık sık görüldü. Ayrıca yaşanabilecek yasa dışı olayların da önüne geçebilmesi ve mağdur olmamak adına bu uygulamalardan faydalanmak çok basit.

Parsel sorgulama yapmak için https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir