X

Konutlara değer katan özellikler hangileri?

Konutlara değer katan özellikler hakkında bilgi sahibi olarak daha kazançlı bir konut yatırımı yapmak mümkün olabiliyor.

Konut fiyatlarının hızla arttığı günümüzde bu fiyat artışlarında birçok kriter etkili olabiliyor. Konut satın alırken bazı kritelerleri göz önünde bulundurmak uzun vadede önemli kazançlar sağlamayı kolaylaştıracak.

Konut satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ulaşım ağlarına yakın olması. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde ulaşım ağlarına yakın olan konutların fiyatları her zaman daha yüksek.

Konut yatırımında tercihinizi İstanbul’dan yana kullanacaksanız metro, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına yakın olan yerleri tercih etmelisiniz. Toplu taşımaya yürüme mesafesindeki yerler her zaman avantajlı.

Satın alacağınız dairenin ısınma problemi olmamalı. Bu yüzden güney cephe daire almak mantıklı olacak. Güneşli havalarda eviniz daha çabuk ısınır. Dışarıda hava sıcakken evinizde doğalgaz ile ısınmak zorunda kalmazsınız.

Konutlara değer katan özellikler arasında güney cephe önemli kriter

Kuzey cephe olan evler güneş görmediği için güneşli havalarda da doğalgaz ile ısınmak zorunda kalırsınız. Bundan dolayı birden fazla cepheden güneş gören evleri tercih etmeniz sizin yararınıza olacak.Ayrıca ön cephe olan konutları tercih etmeniz daha ferah bir yaşam için önemli. Arka cephede yer alan daireler hem daha az güneş görür hem de fiyat olarak ön cephelere göre daha uygundur. Uzun vadeli düşünün ön cephe daireleri tercih edin.

Sıfır daireler, ikinci el dairelere göre daha avantajlıdır. Kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdüğü günümüzde 30-40 yıllık dairelere para vermek yerine sıfır, yeni yönetmeliğe uygun daireler almak daha kazançlı olacak. Özellikle İstanbul’un birçok ilçesinde ikinci el konut fiyatları sıfır daireler ile yarışır düzeyde. Kendinize şunu sorun: 30-40 yıllık binada mı yaşarsınız yoksa yeni yapılmış bir binadaki dairede mi?

Daireyi alacağınız binada asansör bulunması önemli. Asansörlü binalar, konutlara değer katan özellikler arasında ilk sırada. Ayrıca daireyi ara kattan almak daha avantajlı. Çatı ve bodrum kattan daire almayın. Rutubet, ısınamama vb. problemler ile karşılaşabilirsiniz.

Satın alacağınız dairede kombi, mutfak dolabı, portmanto, ankastre gibi ürünlerin olması önemli. Günümüzde birçok inşaat firması bunları konut alıcılarına sunuyor.

 

 

Kategoriler: Emlak rehberi
emlakzamani: