Konut projeleri en etkili nasıl pazarlanır?

Konut projeleri pazarlaması, hayata geçirilen projelerin doğru hedef kitleye buluşması açısından büyük önem taşıyor.

Paylaş

Konut projeleri pazarlaması, hayata geçirilen projelerin doğru hedef kitleye buluşması açısından büyük önem taşıyor.

Markalı ve markasız birçok konutun üretildiği Türkiye’de konut pazarlama teknikleri gün geçtikçe daha fazla önemseniyor. Büyük inşaat firmaları konut projeleri tanıtımı ve reklam çalışmaları için büyük bütçeler ayırırken küçük ve orta ölçekli inşaat firmaları bu konuda yetersiz kalıyor.

Konut projeleri pazarlaması için doğru zaman ve doğru araçların kullanılması üretilen konutların satışını daha çok hızlandıracağı gibi inşaat firmasının da tüketicinin gözünde değerlenmesini sağlıyor.

Konut projesi tanıtımlarına baktığımızda birçok inşaat firmasının ciddi anlamda farklı olamadığını görüyoruz. Tüketicileri süslü ifadeler ile cezbetmeye çalışmak yerine daha doğal bir şekilde onlara ulaşmak gerek satış süreci gerekse de firmaya olan güvenin pekişmesi açısından büyük önem taşıyor.

Konut projeleri pazarlama çalışmaları nasıl olmalı?

Öncelikle inşaat şirketlerinin güçlü bir pazarlama departmanı olmalı. İşini seven, emlak sektörüyle yakından ilgili, güncel pazarlama trendlerini takip eden kişilerin olması önemli.

Pazarlama biriminde çalışan ekibin uyumlu olması gerekiyor. Psikolojik açıdan güçlü bir ekip varsa satış çalışmaları da hızlanır. Ekiple düzenli toplantılar yapmak işin gidişatı açısından önemli. Satış hedefleri konuşulmalı ve personeli motive edecek yöntemler belirlenmeli. Potansiyel müşterilere ulaşmak için kullanılacak iletişim dili netleştirilmeli.

Üretilen konut projesine özel web sitesi hazırlanmalı. Hazırlanan web sitesinde konut projeleri ile ilgili güncel ve tüketicilerin ilgisini çekecek içerikler (fotoğraf, video, yazı) yer almalı. Bu noktada doğallık iyidir. Bazı konut projelerinin web siteleri gerçekten çok kötü. Oysa, potansiyel müşterilerin ilk araştırma yaptığı mecra internet. Web sitesi kötü bir izlenim bırakan, temel bilgileri sunmaktan uzak bir proje için müşteri neden satış ofisinize gelsin?

Konut projesi tanıtımı için bütçe ayrılmalı ve iyi yönetilmeli. Proje tanıtımı yapılacak mecralar netleştirilmeli ve bu doğrultuda medya satın alma yapılmalı. Rakip projelerden sıyrılmak için mecra seçimi çok önemli. Hedeflenen kitlenin vakit harcadığı mecralara yönelik satın alma şart. Birkaç büyük mecradan satın alma yapıp reklam bütçesinin hepsini tüketmek yanlış.

PR ve sosyal medya çalışmalarına ağırlık verilmeli. Konut projeleri ile ilgili basın bültenleri ve haberler gazetelerin ve haber sitelerinin emlak ile ilgili birimlerine servis edilmeli. Emlak haberleri siteleri ile iletişime geçilmeli. PR konusunda profesyonel kişi ve ajanslar ile çalışmak önemli.

Yeni bir konut projesi hayata geçirileceği zaman tüketicilerin ilk araştırdığı konulardan biri de projeyi yapan inşaat firması oluyor. Bundan dolayı projeyi gerçekleştiren inşaat firmasının kurumsal olması büyük önem taşıyor.

Bazı inşaat firmalarının yaptıkları konutlar ile ilgili web siteleri var ancak kendileri ile alakalı siteleri yok. Bu maça rakiplerden 1-0 yenik başlamak gibi bir şey. Kurumsal kimlik, inşaat firmaları için eskisinden çok daha önemli. Güven vermeyen, internette olmayan bir inşaat firması potansiyel müşteride etkili bir izlenim bırakır mı?

Satışa çıkarılan konutlar ile ilgili ilanlar için emlak siteleri etkili mecralar. Profesyonel ilan metinleri ile buralarda yer almak satışı hızlandırır. Emlak Zamanı’nında konut projesi tanıtımı yapmak için reklam@emlakzamani.net adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.