X

Konut kredisi ekspertiz değerlendirmesi nasıl yapılır?

Konut kredisi ekspertiz raporu bankalar tarafından konut kredisi kullanacak kişilerden istenen önemli belgeler arasında yer alıyor.

Bankalar konut kredisi kullanmak isteyenler için belirli koşullar istemektedir. Bu koşullar arasında şahsın geliri, teminat olarak gösterebilecek konutunun olup olmadığı, kredi geri ödemelerinde daha önce sıkıntı yaşatıp yaşatmadığı ve sigorta yaptırıp yaptırmayacağı koşullara bakılır. İlk aşamada gerekli evraklar uygun görülür ise banka tarafından kabul edilir.

Konut kredisi ekspertiz raporu nasıl hazırlanıyor?

Alınacak evle ilgili bilinmesi Konut kredisi taleplerinde alınacak evin belirlenmesinin ardından banka tarafından ilk onay verilir. Ardından evin değerinin belirlenmesi gereklidir. Bu amaçla SKP lisanslı gayrimenkul uzmanı raporu hazırlanmalıdır. Uzman ekspertiz halk arasında bilinen adı konut ekspertizi banka ile yakından uzaktan ilgisiz bağımsız bir kuruluştan olmalıdır. Evin yeri, m2, kaç yaşında olduğu gibi bilgileri değerlendirerek evin ortalama tutar olarak değeri raporlanır. Rapor sonrası belirlenen tutarın 3/4 ünü konut kredisi ile karşılanır.

Bu oran yasalar ile belirlenmiştir.  Yani kalan ¼ lük kısmının mutlaka alıcı tarafından peşin ödenmesi gerekir. Rapor bu derece kredi tutarı açısından önemli olduğundan uzman kişi tarafından hazırlanır. Rapor hazırlanırken emsal karşılaştırma yöntemi ve gelir yönetimi ile sonuç elde edilir. Bu incelemeler sonucunda tüm belge ve bilgiler analiz edilir ve emsal karşılaştırma yöntemi ile rapor hazırlanır. Elbette raporun hazırlanması belli bir bedel karşılığı yapılır. Banka ekspertiz ücretleri şeklinde her yıl ücret tarifesinde ayrı bir satır oluşturur. Her banka bu bedeli farklı olarak alır. Bu tutarı değiştiren evin yeri konumu gibi etkenlerde bulunur. Kredi talep eden müşteriler banka ekspertiz ücretleri kısmını kredi onaylansa da onaylanmasa da ödemek zorundadır.

Yapı Kredi Ekspertiz Ücretleri

Yapı Kredi ekspertiz ücretleri her yıl değişen tutarlardadır. Ayrıca her bankanın rapor için masraf bilgisi faklıdır. 2019 yılı açıklanan Yapı Kredi ekspertiz ücretleri ortalama 545.00TL olarak belirlenmiştir.  Bankaların anlaşmalı oldukları eksperin evi değerlendirmesi sonucunda elde edilen değerin ne kadarı ile kredi kullanımına uygunluğu da belirlenir. Bu kapsamda konut kredisi için başvurmuş olan her vatandaştan bu ücret mutlaka tahsil edilir. Kredinin sonraki aşamasında ret çıkması durumu ücretin iadesini doğurmaz.

Kategoriler: Emlak rehberi
emlakzamani: