Kiralık ev arayanlar hangi kriteleri önemsiyor?

Kiralık ev arayanlar hangi kiralık daireleri daha kolay tercih ediyor? Kiralık ev arayanların dikkat ettikleri kriterler neler?

Paylaş

Kiralık ev arayanlar emlak siteleri aracılığıyla bütçelerine en uygun evi bulabilmek için ince eleyip sık dokuyor. Bundan dolayı evini kiralayarak gelir elde etmek isteyen ev sahiplerinin bazı noktalara dikkat etmesinde fayda var.

Büyük şehirlerde kiralık ev bulmak zor ve yorucu bir süreç. Hem sıfır hem de kullanılmış birçok kiralık daire bulunuyor. Ev ihtiyacı olanlar bu noktada tercih yaparken zorlanabiliyor.

Kiralık ev arayanlar nelere dikkat ediyor?

Kiralık ev arayanların en çok dikkat ettiği şey fiyat oluyor. Kiralık ev fiyatlarının bütçeye uygun olması büyük önem taşıyor. Bundan dolayı uygun fiyat aralığındaki kiralık dairelere talep daha fazla. Evinizi kiraya vermek istiyorsanız fiyatı uygun tutmanızda fayda var. Uygun fiyata kiralarsanız kiraladığınız kişi evinizde daha uzun bir süre oturabilir. Böylece sık sık yeni kiracı bulmak ile uğraşmazsınız.

Merkezi lokasyonlarda yer alan kiralık dairelere ilgi daha fazla. İstanbul gibi büyük şehirlerde en önemli problem ulaşım. Bundan dolayı ulaşım ağlarına yakın, yürüme mesafesindeki kiralık evler daha çok talep görüyor. Emlak siteleri ve emlakçılar aracılığla evinizi kirayalayacaksanız  bunları kiralık daire arayan hedef kitleye iyi anlatmalısınız. Metrobüs, metro, toplu taşıma araçlarına yakın bir konumda kiralık dairesiniz varsa daha şanslısınız.

Kiralık ev arayanlar  aidat ücretlerini de ciddi anlamda önemsiyor. Aylık aidat ücreti düşük olan kiralık dairelere talep daha fazla. Markalı konut projelerindeki yüksek aidat ücretleri birçok kiracıyı normal dairelere yöneltiyor. 30-100 TL arasındaki aidatlar daha makul.

Kiraladığınız evin masrafsız ve hemen oturulabilir durumda olması çok önemli. Kiralık ev arayanlar ekstra masraf yapmak istemiyor. Zaten evi kiralardan depozito, aidat, emlakçı komisyonu gibi ücretler ödüyorlar. Bir de eve masraf yapmak ekonomik açısından birçok kişiyi zorluyor.

Kullanışlı dairelere talep daha fazla. Son yıllarda 1+1 ve 2+1 daireler yoğun talep geriyor. Büyük dairelerin ısınma, temizlik vb. zorlukları olduğu için çalışan kişilerin küçük ve plan bakımından kullanışlı dairelere yönelmesi kaçınılmaz oluyor. Güneş görmesi, yalıtımlı bir binada olması balkona sahip olması önemli.

Sahibinden kiralık daireler, emlakçılara komisyon ödemek istemeyenlerin en çok tercih ettiği daireler oluyor.