İnşaat izni olmayan arsa üzerinde ev yapılabilir mi?

İnşaat izni olmayan arsa üzerinde ev yapılabilir mi? Arsa üzerine ev yaptırırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Paylaş

İnşaat izni olmayan arsa üzerinde ev yapılabilir mi? Nelere dikkat etmek gerekiyor? Ev ya da konut ihtiyacının artması ile birlikte günümüzde inşaat sektöründe hizmet veren firmaların sayısı çoğalmıştır.

Türkiye’nin birden fazla şehrinde yapılan konut projeleri sayesinde vatandaşların gayrimenkul sahibi olmaları daha da kolay hale gelmiştir. Satılık arsa almak isteyenlerin ise öncesinde fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilmeleri adına dikkat etmeleri gereken unsurlar vardır. Arsa alarak konut projesi geliştirecek olanların, devletin belirlediği kurallara uygun bir şekilde hareket etmelerinde fayda vardır.

İnşaat izni olmayan arsa üzerinde ev yapılabilir mi? İmar izni olması şart mı?

İmar izinleri hakkında bilgi sahibi olmayanlar, inşaat izni bulunmayan arsa üzerine ev yapılabilir mi? Sorusunu yöneltmektedirler. Ancak inşaat ya da imar izni olmayan bir arsa üzerine ev yapılması mümkün değildir. Günümüzde büyük şehirlerde ve Türkiye’nin pek çok noktasında imar izni olmadan yapılan gecekonduların sayısı oldukça fazladır. Devlet ise bu konuda titiz bir şekilde çalışmak ile birlikte imar izni olmayan konutların yıkılmasına karar verir.

Satılık arsa fırsatlarını değerlendirmek isteyenlerin öncelikle imar izninin bulunmasına dikkat etmelerinde fayda vardır. İzni olmayan arsaların üzerine konut dışında, iş yeri ya da fabrika gibi yapıların inşa edilmesi de yasaktır. Fark edilmesi durumunda yatırımcılar ciddi oranda maddi zarara uğrayabilirler.

Riskli Yatırım Oluşturmamak Adına Dikkat!

İmar izni olmayan bir arsada konut ya da iş yeri tasarlanması durumunda bir süre sonrasında yıkım kararı alınabilir. Arsanın bağlı olduğu il içerisindeki belediyeler tarafından fark edilmesi durumunda, yıkım kararı alınmaktadır.

  • Böyle bir durum arsa sahibinin ekonomik anlamda zor durumda kalmasına zemin oluşturur.
  • Benzer sorunları yaşamamak adına bir arsa alındığında imar izninin de çıkarılmasına özen gösterilmelidir.
  • İnşaat izni olmadan arsaya konulan tek katlı bir yapı bile kaçak olarak inşa edilmektedir.
  • Yasal olmayan süreçler bir süre sonrasında kötü sonuçlar doğuracağından dolayı her zaman kurallara uygun bir şekilde hareket etmek önemlidir.

Devlet tarafından onaylanmayan ve belediye onayı almayan alanlarında arsa olarak adlandırılmasına izin verilmez.

Belediye Onayı Önemli

Herhangi bir şehirde ya da ilçede yatırım amaçlı olarak arsa almak istiyorsanız, belediye onayının olmasına özen göstermeniz gerekir. İstanbul satılık arsa ilanları son dönemde oldukça fazla arttığından dolayı yatırımcılar bu tür fırsatları değerlendirmek isteyebilirler.

  • Ancak arsa alırken imar düzenleme kurallarına ve belediyenin belirlediği şartlara dikkat etmekte fayda vardır.
  • İnşaat izni olmayan arsaya ev yapmak ve başkalarına satmak, yatırımcıyı zor durumda bırakabileceği gibi ciddi tutarlarda para cezasının uygulanmasına da zemin hazırlar.
  • Arsa alarak ev yapmak isteyenlerin tüm kurallara uygun bir şekilde hareket etmeleri önemlidir.
  • Türkiye’de kaçak yapılaşmanın ve gecekondunun artması ile birlikte devlet, bu tür imar izinlerine son derece dikkat etmeye başlamıştır.

Alınan arsa ile ilgili sorun yaşamamak adına izinli ve onaylı olmasına özen gösterilmelidir. Tamamen izinli ve güvenilir arsa ilanlarını ise https://www.hurriyetemlak.com adresinden inceleyebilirsiniz.