Gayrimenkul sertifikası neler getirecek?

Gayrimenkul sertifikası ile konut projelerindeki daireler metrekare bazında satışa çıkarılabilecek ve borsada ihraç edilebilecek.

Paylaş

Gayrimenkul sertifikası ile konut projelerindeki daireler metrekare bazında satışa çıkarılabilecek. Bir metrekarelik bile olabilecek sertifika, projeler başlarken satışa çıkacak ve borsada ihraç edilecek.

Konut fiyatlarının her geçen gün arttığı günümüzde konut en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer alıyor. Vatandaşların bütçelerine uygun ve daha kolay konut yatırımı yapması için çeşitli uygulamaların yürürlüğe konulması da emlak dünyasında sıkça konuşuluyor.

Gayrimenkul sertifikası; belirli bir gayrimenkul projesini gerçekleştirmeyi üstlenenler tarafından, inşa edilecek veya edilmekte olan gayrimenkul projelerinin finansmanında kullanılmak üzere ihraç edilen menkul kıymetler anlamına geliyor.

Gayrimenkul sertifikaları ile konut projelerindeki daireler metrekare bazında satışa çıkacak. Bir metrekarelik bile olabilecek sertifika, projeler başlarken satışa çıkacak ve borsada ihraç edilecek. Proje tamamlanana kadar sertifika işlem görecek ve proje bittiğinde işlemden çekilecek. Elinde sertifika olanlardan isteyen dairesini isteyen parasını alacak.

“Gayrimenkul Sertifikası” uygulamasının yeniden gündeme gelmesi inşaatçıları ve emlak piyasasını şimdiden heyecanlandırdı. Uygulama ile birlikte küçük yatırımcıların projelere ortak edilebilecek.

Tüketiciler gayrimenkul sertifikası ile neler kazanacak?

Gayrimenkul sertifikası ile birlikte konut tüketicileri önemli avantajlar sağlayacak. Uygulama ile tüketiciler ilk olarak projelerle ortak olabilecek. Yüksek rakamlı gayrimenkullere yatırım yapma fırsatı elde edecekler. Metrekare bazında satın aldıkları sertifikaları zaman içerisinde konutun tamamına sahip olabilecekler. Ayrıca sertifikalarını konutun peşinatı olarak da kullanabilecekler. Satın aldıkları sertifikalarının borsada değerlenmesinden de yararlanabilecekler.

Gayrimenkul sertifikası inşaat şirketlerine neler sağlayacak?

Uygulamanın hayata geçirilmesi ile birlikte inşaat şirketleri konut projelerinin finansman kaynağını daha kolay sağlayabilecek. Konut veya iş yerinin tümünü satmak yerine bölüm bölüm satışı mümkün olacak. Borsada işlem gören sertifikalarla işlem yapan yerli ve yabancı yatırımcılar ile müşteri portföyü de çeşitlenecek ve genişleyecek. Proje değeri böylece daha da artacak. Bu da Türkiye’deki emlak piyasasının hızla büyümesini, yabancı yatırımcıların artmasını beraberinde getirecek.

İnşaat firmalarına arsa sahibi olma şartı

Gayrimenkul sertifikası almak isteyen inşaat firmalarının bazı koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Bu koşullar arasında inşaatçı firmanın arsa sahibi olması şartı da yer alıyor. Genellikle konut projelerinde firmaların arsa sahipleriyle kat karşılığı ortaklık kuruyor. Bu durumda firmaların gayrimenkul sertifikası uygulamasını hayata geçirebilmesi zor olabilir.