Gayrimenkul sertifikası ne kadar kazandırır?

Gayrimenkul sertifikası ile vatandaşlar bütçeleri doğrultusunda endi gelirine göre sertifika biriktirebilecek ve borsada satabilecek.

Paylaş

Gayrimenkul sertifikası ile vatandaşlar bütçeleri doğrultusunda kazançlı bir yatırım yapabilecek. Gayrimenkul sertifikası kazandırır mı? Gayrimenkul sertifikası ile ne kadar para kazanırım? soruları haberimizde.

Sertifikalı satışın yapılacağı ilk proje olan Makro İnşaat’ın “Park Mavera 3” projesinde 29-30- 31 Mart tarihleri arasında talep toplama sürecinin ardından 5 Nisan’dan itibaren Borsa’da satışlar başlayacak.

Konut projelerinde pazarlama ve satış süreçlerinde önemli giderler var. Proje boyunca yapılan reklam ve kampanya giderleri, bankalara faiz indirimi için ödenen komisyonlar, vadeli alacakların finansman gideri gibi ciddi kalemler oluşturuyor.

Gayrimenkul sertifikası ile inşaat firmaları tüm bu maliyetlerden büyük oranda kurtulacak. İşte burada boşa çıkan maliyetler projenin başında yatırımcıya sertifika üzerinden ciddi bir iskonto olarak yansıtılacak.

Örneğin, gayrimenkul sertifikasında Park Mavera’da sunulan dairelerin metrekaresi 3.750 liradan başlıyor.

Başakşehir Park Mavera 3 projesinin yüzde 30’a yakın bölümü bir anlamda halka arz ediliyor. Bu yüzde 30’luk bölümde 218 daire var. İşte bu daireler pay pay satışa çıkıyor. Payın ilk çıkış yani halka arz fiyatı 42,5 lira. Siz aldıktan sonra bu pay fiyatı düşebilir ya da artabilir. Artarsa para kazanırsınız. Düşerse kaybedersiniz. İster 50 lira ister 100 lira veya 50.000 lira, 1 milyon lira hiç farketmez. Dilediğiniz ve bütçeniz kadar Sertifika alabilir, projeye ve yatırıma aldığınız payınız kadar ortak olabilirsiniz.

Satış ofisinden daire olarak satışa sunulan aynı projedeki dairelerin metrekare ortalama fiyatları ise 5.300 TL civarında devam ediyor.

Yine aynı bölgede Emlak Konut gelir ortaklığı projelerinde şu an metrekare satış fiyatları 5.000-5.500 TL aralığında seyrediyor. İhraç edilecek dairelerin metrekare fiyatlarında bölgesine ve piyasasına göre neredeyse maliyetine yakın bir fiyatlama yapıldı. Dolayısı ile ilk alanlar oldukça uygun fiyata projeye ortak olmuş olacaklar.

Gayrimenkul sertifikası Başakşehir’deki projeler ile daha çok değer kazanabilir

Proje hafriyatlar yeni başladı. 3 yıl sonra proje bittiğinde bölgede devasa yatırımların bir çoğu da tamamlanmış olacak. İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü, 3. Havalimanı, Başakşehir’in yeni meydanı, resmi kurumlar, devasa botanik şehir parkı, metro tramvay, havaray, 450 bin metrekareli İbn Haldun Üniversitesi önemli yatırımlar.

Projeye komşu konumda olan bütün bu dev yatırımların bölgeye katacağı cazibe ve oluşturacağı talep projenin değerlenmesine sebep olabilecek.  Bölgedeki projelerden biri olan İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü’nde binlerce doktor, sağlık görevlisi istihdam edilecek.

İlk alış fiyatlarının bölgenin çok altında olması, gerekse 3 yıl sonra hayata geçecek dev projelerin oluşturacağı talep, karlılığı konusunda izleyenlere bir fikir verecek. SPK denetiminde bu işlem yürütüldüğü için yatırımcıya şu kadar kar edebilirsiniz diye net bir rakam verilemiyor.

Olur da İstanbul da arsa fiyatları düşerse, inşaat maliyetleri ucuzlarsa, bölge de 5000-5500 TL civarında satılan konutlar 3000-3500 liraya düşerse  zarar etme durumu olabilir.

Yıllık 300-400 bin konut ihtiyacı olan ve konut fiyatlarının her geçen gün arttığı İstanbul’da konut fiyatlarının düşmesi çok düşük bir ihtimal. Bundan dolayı gayrimenkul sertifikası almak, küçük yatırımcılar için önemli bir fırsat olabilecek.