Faizsiz kredi veren bankalar var mı?

Faizsiz kredi veren bankalar, faizsiz kredi, masrafsız kredi gibi konular kredi çekmek isteyen kişilerin uygun kredi için ilgisini çekiyor.

Paylaş

Faizsiz kredi veren bankalar, faizsiz kredi, masrafsız kredi gibi konular kredi çekmek isteyen kişilerin uygun kredi almada en çok araştırdığı konuların başında geliyor.

Faiz ödemeden kredi çekme fikri cazip gibi görünse de bankaların en önemli gelir kalemi de kullandırdıkları kredilerin faizleri oluyor.

Bankalar kar elde etmek amacıyla kurulan işletmeler olduğundan dolayı faizsiz, masrafsız kredi vermeleri söz konusu değil. Faizsiz kredi verdiğini iddia eden bankalar faiz ve diğer maliyetleri zaten kullandırılacak kredi tutarına yansıtıyordur.

Her banka kredi faizi alır, dosya masrafı alır. Kredi taksit ertelemesi yapsa da bunun da maliyetini tüketiciye yansıtır. Bundan dolayı faizsiz kredi veren bankalar diye bir araştırma yapmak sağlıklı değil.

Bazı bankalar kendilerinden maaş alan emeklilere ücretlerinin 10 katı kadar kredi veriyor. Ancak bu kedilerde faiz uygulandığı için geri ödemelerde emekliler zorlanıyor. Yeni sistem gelirse kamu bankaları emeklilerden faiz almayacak. Maaşlarında herhangi başka bir kesinti yoksa SGK onlara 3 maaşa kadar avans verecek. Daha sonra bunu 36 aya kadar taksitlerle maaşından düşecek.

Faizsiz kredi veren bankalar

Uygun kredi almanın en iyi yollarından biri bankaların güncel kredi kampanyalarını düzenli takip etmek, yüksek kredi notuna sahip olmak ya da hep aynı banka ile çalışmaktan geçiyor.

Faizsiz kredi çekilir mi? Faiz ödemeden kredi nasıl alınır? gibi soruların cevabını ararken gerçekçi olmak ve bankaların faizsiz kredi kullandırmayacaklarını bilmek gerekiyor. Bankaların birçok gelir kalemi var ve faiz gelirleri bunların en büyük kısmını oluşturuyor. Banka gelir elde edecekken neden faizsiz kredi imkanı sunsun?

Hesaplı kredi almak için bankaların kredi kampanyalarını takip etmek, düzenli kredi borcunu ödemek, kredi sicilinin temiz olması önemli noktalar. Bundan dolayı konut kredisi, ihtiyaç kredisi ya da taşıt kredisi için bankaların gözünde iyi bir müşteri olmak gerekiyor.

Yasal takibe düşmüş, bankaların kara listesine girmiş ve daha sonra bankalar ile aktif olarak çalışması olmayan (kredi, kredi kartı, hesap işlemleri bulunmayan) bir kişiye kredi çıkması zor oluyor. Bundan dolayı kredi çekmeden önce daha iyi düşüp karar vermek gerekiyor.