Ev sahibi olmak için ne yapmalıyım diyenlere öneriler

Paylaş

Ev sahibi olmak için ne yapmalıyım ? ev sahibi olma hayalleri kuran kişilerin en çok merak ettiği soruların başında geliyor. Konut projeleri ve konut fiyatları hızla artsa da herkes hayalini kurduğu eve kavuşamıyor.

Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak en çok başvurulan yol olsa da konut kredisi faizlerinin yüksek olması, kredi maliyetlerinin fazla olması ev hayallerinin ertelenmesine neden olabiliyor. Konut kredisi çekmek için iş garantisinin olması gibi faktörler ev satın almak isteyen kişileri kara kara düşündürüyor. www.emlakzamani.net

Ev sahibi olmak istiyorum diyenlere öneriler

Satın almayı düşündüğünüz daire için bütçe belirleyin. Ayağınızı daima yorganınıza göre uzatın. Bütçeniz 200 bin TL’lik bir daire almaya yetiyorsa imkanlarınızı zorlayarak 250-300 bin TL’lik konut satın alma hayali kurmayın.

Konut kredisi kullanırken çekeceğiniz tutarı iyi belirleyin. Konut kredisi taksitleri ödemeleri sizi üzmeyecek tutarda olsun. 100 bin TL konut kredisi 120 vade ile kullandığınızda aylık ödeyeceğiniz taksit 1400-1500 TL olacaktır.

Peşinatsız ev almak istiyorum diyorsanız peşinatsız ev kampanyaları hakkında araştırma yapmalısınız. Bazı inşaat firmaları peşinatsız taksitle ev sahibi olmanıza imkan tanıyor. Markalı konut projeleri inşa eden inşaat firmaları genelde % 25 tutarında peşinat talep ediyor. Peşinat verebilecek birikiminiz varsa konut kredisini daha makul tutarda kullanabilirsiniz.

Ev satın almayı düşündüğünüz lokasyonda alternatif konutlar mutlaka vardır. Bunları mutlaka araştırın. Daha ucuz konut sahibi olabilirsiniz.

Konut kredisi ile ev alacaksanız öncelikli tercihiniz sıfır daireler olsun. 5-10 yıllık bir daire bile satın alsanız 10 yıl vade ile konut kredisi kullandığınızda borcunuz bittiğinde 15-20 yaşında olacak. Yeni daire almak, daha kazançlı çıkmanız açısından önemli.

İnşaat firmalarından daire almanız daha uyguna ev sahibi olmanızı ağlar. Emlakçı aracılığıyla konut aldığınızda daha fazla para ödemek durumunda kalabilirsiniz. İnşaat firmalarının büyük çoğunluğu kendi inşaatlarından daire satışlarını komisyon bedeli almadan gerçekleştiriyor.

Satın alacağınız evin büyüklüğüne dikkat edin. 2+1 daireler ile 3+1 daireler arasında ciddi anlamda fiyat farkı olabiliyor. 1+1 ve 2+1 daire satın almak 3+1 ve daha büyük ebatlarda dairelere göre daha kolay.

Satın almayı düşündüğünüz daireyi istediğiniz yaşam alanı haline getirmede harcayacağınız ekstra parayı da hesaba katın.

www.emlakzamani.net