Emlak ofisi açmak isteyenlere öneriler

Emlak ofisi açmak istiyorum, emlak ofisi açmak için izlenecek yol nedir, emlakçı olmak istiyorum diyenler için öneriler haberimizde.

Paylaş

Emlak ofisi açmak, son yıllarda hızla büyüyen gayrimenkul piyasasında yer almak isteyen girişimcilerin en çok ilgi duyduğu işler arasında yer alıyor.

Emlak ofisi açmak isteyenlerin en çok merak ettiği ve internette en çok aradığı sorular “Emlak ofisi nasıl açılır, emlak ofisi açmak için gerekli şartlar neler? oluyor.

Bu yazımızda emlak ofisi açmak isteyen, emlak sektöründe kendine yer edinmek isteyenler için faydalı bilgiler vermek istedik. Emlakçılık son yılların en gözde mesleklerinden.

Özellikle İstanbul’da neredeyse her sokakta bir emlak ofisi görmek mümkün. Emlakçılık yapmak için tahsil ya da diploma gerekmiyor. Bundan dolayı işi bilen de bilmeyen de emlakçılık yapmaya yöneliyor.

Emlak ofisi açmak istiyorum diyenler nereden başlamalı?

-Emlak ofisi açmak istiyorsanız bu işi gerçekten yapıp yapamayacağınızı netleştirin.

-Bu işte çok para var, komisyondan köşeyi dönerim diye düşünmeyin.

-Emlak ofisi açmadan önce gerekli yasal mevzuatları öğrenin.

-Şirket kuruluşu için bir mali müşavir ile çalışın.

-Emlak ofisi açmak için bir sermayeniz olmalı.

-Bulunduğunuz muhitte merkezi bir lokasyonda bir ofis kiralayın.

-Ofisinizi güven verecek, kurumsal ve profesyonel görünecek şekilde dizayn edin.

-Müşterilerinizi keyifle ağırlayabileceğiniz bir alan oluşturun.

-Ofisteki mobilyaları, duvar boyalarını ve zemin rengini açık tonlarda tercih edin.

-İhtiyacınız olan ofis mobilyalarını Masko, Modoko, Spotçular Çarşısı vb. yerlerden ya da internet üzerinden sıfır ya da ikinci el ucuza temin edebilirsiniz.

-Ofiste işinizi görecek bir bilgisayar, yazıcı, dahili telefon, televizyon, güvenlik kamerası, alarm gibi donanımlar mutlaka olsun.

-Ofis tabelanızı çarpıcı bir şekilde yaptırın.

-Kurumsal kimlik tasarımı için profesyonel kişi ve ajanslar ile çalışın.

-Profesyonel görünebilecek bir kartvizit yaptırın.

-Emlak ofisi tanıtımı için bölgenizdeki haber sitelerini, yerel gazeteleri ya da emlak haber sitesi olarak yayın yapan kuruluşları tercih edin.

-Emlak ofisiniz, portföyünüzdeki ilanlar ile ilgili profesyonel bir web sitesi hazırlatın.

-İlanlarınızı sergilemeniz için emlak ilanları yayınlayan siteleri ve emlak haberleri sitelerini tercih edin.

-Bütçeniz varsa şirket arabası olarak kullanacağınız, yakıtı tasarruflu bir araç edinin. Araç giydirme ile logonuzu ve markanızı aracınıza yazdırın.

-Yakın çevrenize yeni işinizi duyurun, kartvizitinizi verin. El ilanları bastırın.

-Dikkat çekmek açısından LED tabela yaptırın.

Emlak ofisi açmak için gerekli belgeler

Vergi dairesi kaydı, Meslek Odası Kaydı, Bağ-kur kaydı, Belediye ruhsatı

Vergi Dairesine Başvururken: Nüfus cüzdanı sureti, İkametgah ilmühaberi, İmza sirküleri, Tapu fotokopisi veya kira kontratosu, Nüfus cüzdanı fotokopisi, İşe başlama formu.

Bağlı olacağımız vergi dairesine müracaatımız üzerine görevli yoklama memuru adrese gelerek yerinde tespit yapar. Bu tespit sonucu yoklama fişinin bir nüshasını tarafımıza verir. Yoklama fişiyle tekrar vergi dairesine giderek vergi sicil numaramızı alır vergi levhamızı tasdik ettiririz. Bununla birlikte fatura tasdik ve basım yazısı alınır. Alınan bu yazı ile antlaşmalı matbaaya fatura bastırılır.

B. Fatura, fiş yazısını almak için oda veya dernek kaydının yapılması gerekir. Vergi dairesi işlemlerimizin tamamlanmasının ardından Bağ-Kur kaydımız yapılır. Vergi dairesinde işe başladığınız  tarih Bağ-Kur kayıt tarihidir.

Belediyeye müracaatta istenilen belgeler; Bağ-kur kaydı veya emeklilik belgesi, Oda Kaydı, Çevre temizlik vergisi tahakkuk belgesi, Kontrat, tapu ve vergi lehvası fotokopisi, İlân reklam tabela vergisi kaydı, Basit işyeri krokisi

Malîye Bakanlığı denetim elemanlarının kontrol sırasında istedikleri belgeler; Vergi levhası, Fatura cildi, K.D.V tabelası

Meslek Odasına Kayıt Olmak İçin; 5 Adet fotoğraf, İkametgah İlmühaberi, Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Vergi Levhası Fotokopisi, Vekaletname, Öğrenim Belgesi Fotokopisi

Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği İçin Gerekli Evraklar; Resimli İkametgah İlmühaberi, Nüfus Cüzdan Fotokopisi, Vergi Levhası Fotokopisi, Vekaletname