Yatay konut projeleri önem kazanacak

Yatay konut projeleri, çok katlı binalarda yaşamak istemeyenlerin son yıllarda en çok ilgi gösterdiği konseptlerin başında geliyor.

Paylaş

Yatay konut projeleri, çok katlı binalarda yaşamak istemeyenlerin son yıllarda en çok ilgi gösterdiği konseptlerin başında geliyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli gibi nüfusu hızla artan yerlerde arsa yetersizliğinden dolayı çok katlı dikey konut projeleri hayata geçiriliyor.

Konut talebinin en fazla olduğu il İstanbul’da son yıllarda yüksek katlı rezidansların sayısı hızla arttı. Hayata geçirilen her yeni konut projesi onlarca katlı birkaç bloktan meydana geliyor.

Buna rağmen konut sahibi olmak isteyenler çok katlı bloklarda yaşamak yerine yatay mimaride inşa edilen projelere ilgi duyuyor.

Yatay konseptli konut projeleri, komşularla birlikte eski günlerdeki gibi daha keyifle yaşanabilecek müstakil ve sıcak bir yaşam sunuyor.

Bunun farkında olan inşaat şirketleri son yıllarda yatay projelere daha fazla ağırlık vermeye başladı. Yatay konut projelerine yönelmek çarpık kentleşmenin had safhada olduğu İstanbul gibi büyük şehirlerde çok önemli.

Yatay konut projeleri önem kazanacak

15 milyona yakın kişinin yaşadığı İstanbul’da onlarca katlı bloklardan oluşan konut projelerinden daire satın almak yakın gelecekte cazibesini yitirecek. Çünkü insanlar çok katlı bloklar yerine daha alçak katlı, komşuluk ilişkilerinin iyi olduğu yapılarda yaşamak istiyor.

Bu noktada inşaat sektörünün yatay mimarinin sağlıklı ve işlevsel bir şekilde uygulanabileceği alanlara yönelmeleri gerekiyor.

Kentsel dönüşüm çalışmalarında bina bazlı gitmek yerine ada bazlı dönüşüm yapmak yatay mimarinin başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlayacak. Aksi takdirde İstanbul’daki görsel kirlilik, çarpık kentleşme ve buna bağlı sorunlar daha çok artacak. İnşaat ve arsa maliyetinin düşürülmesi de konut sahibi olmak isteyenleri harekete geçirerek sektörün canlanmasını sağlayacak.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir