Üniversite öğrencilerinin eşyalı kiralık daire talebi artıyor

Eşyalı kiralık daire talebi, üniversite tercihi yaparken öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği konular arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Paylaş

Eşyalı kiralık daire talebi, üniversite tercihi yaparken öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği konular arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Yurt kapasitelerinin yetersiz olmasından dolayı birçok üniversite öğrencisi barınma ihtiyacını karşılamak için kiralık daire arayışına giriyor. Öğrencilere hitap eden düşük metrekareli, eşyalı kiralık daire talepleri üniversite kayıt döneminde ciddi oranda artıyor. Bundan dolayı emlak uzmanları üniversite öğrencilerine profesyonel emlak firmalarından destek alma konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Eşyalı kiralık daire talebi artıyor

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Yeni üniversiteye yerleşecek adaylar için yurt kapasiteleri çok yetersiz. Bu nedenle öğrenciler özellikle düşük metrekareli ve mümkünse eşyalı kiralık daire arayışında oluyorlar. Üniversiteye yakın yerlerde kira bedelleri yüksek olabiliyor. Öğrencilerin tercih kararlarını netleştirmeden önce profesyonel emlak işletmelerinden destek almalarında fayda var” dedi.

YKS sınav sonuçlarının açıklanması sonrasında adaylar tercihleri için araştırmalarını yapmaya devam başladılar. Sınavı geçerli sayılan 2 milyon 390 bin 188 aday için tercih işlemleri ise 29 Temmuz tarihinde sona eriyor. Geçen yılki yerleştirme sonuçlarında 1 milyon 206 bin 811 kişi tercih yapmıştı.

Tercih yaparken önemli önceliğin barınma olduğuna dikkat çeken Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Yeni üniversiteye yerleşecek adaylar için yurt kapasiteleri çok yetersiz. Bu nedenle öğrenciler özellikle düşük m2’li ve mümkünse eşyalı kiralık daire arayışında oluyorlar. Üniversiteye yakın yerlerde kira bedelleri yüksek olabiliyor. Öğrencilerin tercih kararlarını netleştirmeden önce profesyonel emlak işletmelerinden destek almalarında fayda var” dedi.

7 Milyon 740 Bin Üniversiteli Var

Birçok şehirde öğrenci yurt kapasitelerinin yetersiz olduğunu belirten Mustafa Hakan Özelmacıklı “2018-2019 öğretim yılı yüksek öğretim istatistiklerine göre ön lisansta 2.829.430, lisansta 4.420.699, yüksek lisansta 394.174 ve doktora programlarında 96.199 öğrenci olmak üzere toplamda 7 milyon 740 bin 502 kişi üniversiteli var. Bu sene üniversiteye başlayacak olanlar ile öğrenci sayısı daha da artış gösterecek. Kredi yurtlar kurumunun ise 1 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla 81 il ve 239 ilçeyle birlikte, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başta olmak üzere 777 yurdundaki kapasite ise sadece 689 bin. Bu nedende şimdiden emlak işletmelerimize kiralık daire talepleri gelmeye başladı” dedi.