Tiny house satışları pandemi döneminde arttı

Tiny house olarak tabir edilen tekerlikli küçük evlere ilgi pandemi döneminde arttı. İzole ve doğa ile iç içe yaşamak isteyenlerin radarında.

Paylaş

Tiny house olarak tabir edilen tekerlikli küçük evlere ilgi pandemi döneminde arttı. Kalabalık şehir hayatından sıkılan, izole bir şekilde doğa ile iç içe yaşamak isteyenler tekerlekli ev, mobil ev modelleri gibi yaşam alanlarına yoğun ilgi gösteriyor.

Doğanın içinde konfor şartları yüksek bir yaşam birimi olan yürüyen evler, sağlam yapıları ve donanımları ile ön plana çıkıyor.

Küçük mobil evler sadece yaz aylarında değil, coğrafyasına uygun yapılan izolasyonu sayesinde dört mevsim kullanılabiliyor.

Karavan tarzı bu mobil evler, araç mı yoksa ev mi sorusunu düşündürüyor. İstenildiği şekilde hareket edebilen yürüyen ev modelleri satın alabilmek için en başta tip onay belgesi bulunması gerekiyor.

Bu şekilde yürüyen ev ile gönül rahatlığıyla konaklama yapılabiliyor. Plakalı bir karavan olarak uygun yerlerde yaşamak mümkün oluyor.

Tiny house modelleri alakalı ve ruhsatlı bir araç olmasının yanı sıra iç ve dış donanımıyla bir evde ihtiyaç duyulan tüm konforu sağlıyor.

Kişisel tercihlere göre üretilen bu yürüyen ev modelleri son zamanlarda Türkiye’de yoğun ilgi görüyor. Türkiye’de tiny house üretimi yapan birkaç firma bulunuyor.

Tiny house fiyatları değişkenlik gösteriyor

Tiny house fiyatları istenilen donanım, metre kare büyüklüğü ve kullanılan malzemelere göre değişiklik gösteriyor. Ortalama 45 gün içinde hazır oluyor.

Yürüyen ev modellerinden birini aldıktan sonra uygun araçlar yardımıyla bu yürüyen evleri çekme karavan olarak uygun yerlere taşıyarak yaşama başlamak mümkün oluyor.

Tiny house imar izni olmayan, konut yapılması mümkün olmayan, tarla vasfındaki yerler için de uygun bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Arsa alıp ev yaptırma maliyetinin oldukça yüksek olması birçok kişiyi küçük tekerlekli ev satın almaya yöneltiyor. 20-25 metrekare büyüklüğe ihtiyaç duyulan tüm donanımların sığdırılması ve konforlu bir yaşam alanı oluşturulması küçük ev tutkunlarını cezbediyor.

Yurtdışında her mevsim tekerlekli evlerde hayatını sürdürenler var. Bu yürüyen küçük ev akımına Türkiye’den de ilginin artması dikkatlerden kaçmıyor.

Birçok kişi artık büyük evlerde yaşamak istemiyor. Isıtma, soğutma giderlerinin yüksek olması, ev satın alma maliyetinin yüksek olması ve temizlik için fazla zaman harcama bunda önemli etkenler.

Emlak Zamanı – www.emlakzamani.net