Sosyal konut projeleri ile ucuz konut üretilmeli

Sosyal konut projeleri, "kira öder gibi" ev sahibi olmak isteyen milyonlarca kişinin en çok ilgi duyduğu konuların başında geliyor.

Paylaş

Sosyal konut projeleri, “kira öder gibi” ev sahibi olmak isteyen milyonlarca kişinin en çok ilgi duyduğu konuların başında geliyor. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde son yıllarda hızla artan konut fiyatları birçok kişinin ev sahibi olma hayalini ertelemesine neden oluyor.

Asgari ücretle çalışan milyonlarca insanın 300-500 bin TL’ye satışa sunulan bir daireyi satın alması mümkün değil. Bundan dolayı dar gelirliler için konut projelerine ihtiyaç her geçen gün artıyor. İstanbul’da şu an yüzlerce markalı konut projeleri yükselse de bu konutların hedef kitlesi belli.

Sosyal konut projeleri için Emlak Zamanı olarak önerilerimiz;

İstanbul’un hızla gelişen bölgelerinde sosyal konut projeleri hayata geçirilmeli. Beylikdüzü, Esenyurt, Arnavutköy, Silivri, Başakşehir, Küçükçekmece gibi ilçeler sosyal konut projeleri için uygun. Aynı şekilde Anadolu Yakası’nda Sancaktepe, Çekmeköy, Pendik, Tuzla, Kartal ve Ümraniye sosyal konut projeleri yapılabilir.

Sosyal konut projesi kapsamında üretilen konutların satış fiyatı maksimum 150 bin TL olmalı. Bu konutlar için düşük faizli konut kredisi kullandırılabilir. 240 ay vade uygun. Konut tipleri, 1+1, stüdyo daire ve 2+1 olarak projelendirilebilir.

Sosyal konutlar için TOKİ, KİPTAŞ, Emlak Konut GYO ve özel sektör işbirliği yapabilir.

İstanbul’da sosyal konut üretmek hayal değil. Bu projeler için rezerv alan oluşturmak önemli. Eğer İstanbul’da düşük fiyata satılan, ev sahibi olmayan kitleye hitap edebilecek konut projeleri hayata geçirilmezse ev sahibi olmak hayal olacak.

Gerçekçi olmak gerekirse 300 bin TL’ye bir daire almak asgari ücretli çalışanlar için hayalden öte bir şey değil. Döviz kuru, inşaat malzemesi fiyatları, konut kredisi maliyetleri sosyal konut projeleri için bahane değil. Sektör temsilcileri ve yöneticiler el ele verdiğinde ucuz, sağlıklı ve kaliteli konut üretimi hayal değil. Biraz daha az kar elde edilir ama binlerce kişi ev sahibi olmuş olur.

2017 ve sonrası dönemde konut sektörü sosyal konut projelerine ağırlık vermeli.