Sosyal konut projeleri ev almak isteyenlerin gözdesi

Sosyal konut projeleri, ucuz ev satın almak isteyen ve ev sahibi olmayan vatandaşların en çok ilgi gösterdiği konulardan biri.

Paylaş

Sosyal konut projeleri, ucuz ev satın almak isteyen ve ev sahibi olmayan vatandaşların en çok ilgi gösterdiği konulardan biri.

Daha önce açıklanan 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi’nde ilk kuraların 24 Şubat’ta çekileceğinin duyurulmasının ardından ilk çekilişin İzmir Karabağ’da yapılacak evler için olacağı belirtildi.

Sosyal konut üretiminde dikey mimari anlayışı terk edilerek yatay mimari ile inşa edilen konutlar satışa sunulacak. Deprem ile birlikte öne çıkan yatay mimaride yüksek katlı konut tipi yerine alçak konutlar ön plana çıkıyor.

TOKİ tarafından yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak. 100 bin sosyal konut için 16 Aralık 2019’da başlayan başvurular 15 Ocak’ta sona ermişti.

Depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara ilgi çok yoğun oldu. Başvurular e-Devlet üzerinden ve belirlenen bankaların yetkili şubeleri aracılığıyla kabul edildi. Sosyal konut kampanyasına toplam 1 milyon 210 binden fazla başvuru yapıldığı açıklandı.

Konut sahibi olmak isteyenler sosyal konut projeleri ile ilgili haberleri daha fazla takip ediyor ve bu projelerin her ilde yaygınlaşmasını talep ediyor. Sosyal konut projesi başvurularının en çok yapıldığı il İstanbul oldu. İstanbul’da ev sahibi olma hayali kuran yüz binlerce kişi sosyal konut projesi kura çekimlerini merakla bekliyor. www.emlakzamani.net

Sosyal konut projeleri için aranan başvuru şartları

Başvuranların T.C. vatandaşı olması gerekiyor.

Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerek.)

– Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve – Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

– Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı/ kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve – Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

– Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),

– Aylık hane halkı gelirinin 4.500 TL’den az olması

– Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması gerekiyor.