Sefaköy Beylikdüzü Metro Hattı projesi geliyor

Sefaköy Beylikdüzü metro hattı projesi toplamda 15 kilometre uzunluğunda olacak ve 4 yılda tamamlanacak. Proje ile birçok yer değerlenecek.

Paylaş

Sefaköy Beylikdüzü metro hattı projesi kapsamı 15 kilometre uzunluğunda olacak ve 4 yılda tamamlanacak. Hayata geçecek proje ile Sefaköy ile Beylikdüzü arasında ulaşım kolaylaşacak.

Son yılların en gözde ilçelerinden olan Küçükçekmece ve Beylikdüzü metro ile birbirine bağlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Raylı Sistem Müdürlüğü tarafından, Sefaköy-Beylikdüzü Metro Hattı projesi için bakanlığa başvuru yapıldı.

Yenikapı Sefaköy Metro hattının devamı niteliğindeki bu proje Küçükçekmece, Avcılar ve Beylikdüzü’nde yaşayan 1 milyondan fazla kişinin ulaşım süresini kısaltacak.

Küçük çekmece, Avcılar ve Beylikdüzü ilçelerinden geçen Sefaköy Beylikdüzü Metro Hattı, metrobüs hattına ve Sefaköy Başakşehir Havaray Hattına entegre olacak şekilde planlandı.

Sefaköy Beylikdüzü Metro Hattı

Sefaköy – Beylikdüzü Metrosunun ilk durağı olan Sefaköy istasyonu hattın Sefaköy Başakşehir Havaray Hattı ile entegrasyonun sağlandığı bir noktada yer alacak. Metro hattı Mustafa Kemal durağı hariç diğer bütün duraklarda metrobüs ile entegrasyon sağlanyacak. Bir  diğer transfer merkezi ise hattın ilk durağı olan Sefaköy istasyonunda yer alacak. Bu istasyonda ise Sefaköy–Başakşehir arasında planlanan Havaray hattına entegrasyon sağlanıyor.

Hattın geçtiği Sefaköy – Beylikdüzü arası özellikle son 30 yılda konutlaşma bakımından hızla gelişme gösterdi. İstanbul Avrupa yakasının en önemli ulaşım yolu olan E-5 Karayoluna paralel olduğundan dolayı Avrupa yakası ulaşım ağının en önemli metrosu olacak.

Sefaköy – Beylikdüzü Raylı Toplu TaĢıma Sistemi 15 Km uzunluğunda birbirine paralel geliş ve gidiş tünellerinden oluşacak.

15 kilometre uzunluğunda paralel geliş ve gidiş tünellerinden oluşan Sefaköy-Beylikdüzü Metro Hattı projesi 1 milyar 865 milyon TL’ye mal olacak. Sefaköy-Beylikdüzü Metro Hattı projesi 4 yılda tamamlanacak.

Sefaköy-Beylikdüzü Metro Hattı projesinin başlangıcı, planlanan Yenikapı-Sefaköy metro hattının devamı olacak.

Sefaköy-Beylikdüzü Metro Hattı’nın son durağı olan Sefaköy metro durağı ile bağlayan hat 10 durak Tüyap durağı ile son bulacak.

Metro projesi hayata geçtiğinde Beylikdüzü, Sefaköy, Avcılar, Küçükçekmece’de yüksekte seyreden konut fiyatları daha da artacak.