Sakarya Karasu emlak yatırımında yeni gözde

Sakarya Karasu, yeni yatırımlar ile birlikte son zamanlarda emlak yatırımcılarının en çok ilgi gösterdiği alanların başında geliyor.

Paylaş

Sakarya Karasu, yeni yatırımlar ile birlikte son zamanlarda emlak yatırımcılarının en çok ilgi gösterdiği alanların başında geliyor. Marmara Bölgesi’nin en çok dikkat çeken yatırım bölgelerinden olan Sakarya’nın Karasu ilçesi, yeni yatırımlarla adeta Kanal İstanbul projesiyle yarışıyor.

Sakarya Karasu yatırımcıların yeni rotası

Sahip olduğu stratejik konumu, hızla gelişen sanayisi ve doğal güzelliği ile hem iş dünyasının hem de turizm sektörünün dikkatini çeken Sakarya, son dönemlerin yıldızı en çok parlayan bölgelerinden. Savunma sanayi başta olmak üzere ulaşım araçları ekipmanları ve hammadde üretimi ile diğer sanayi kollarının merkezi haline gelmeye başlayan bölgenin en çok dikkat çeken ilçesi olan Karasu, son zamanlarda dünyanın önde gelen yatırımcılarının ve iş dünyasının önemli temsilcilerinin radarına girmeye başladı.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nden yararlanan 23 projeden 5’ne sahip olan ve 5 Milyar TL’lik yatırım kapısı açılan ilçenin, faaliyete geçen Karasu Limanı ve yılsonu hizmete girecek olan Kuzey Marmara Otoyolu ile ticaret hacmini 40 Milyar TL artırması bekleniyor. Teşvik sisteminden gelen 5 Milyar TL’lik savunma sanayi ve hammadde üretimine dönük yatırımların, diğer yan sanayi üretimleri ile birkaç yıl içinde 10 Milyar TL’ye ulaşacağını belirten Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Burçin Şahindur, Karasu’nun 5 yıl içinde ulaşacağı ticaret hacminin 65 Milyar TL’lin bütçeli Kanal İstanbul projesiyle yarışır hale geleceğini söyledi.

Sakarya Karasu sanayi yatırımı birincisi, konut yatırımları ikinci sırada

Uzmanlar, bölgede savunma sanayi ve yan sanayi yatırımlarının artmasının Karasu’yu iş dünyası için amiral bir şehir haline getirdiğini belirtiyor. Stratejik konumu artan ilçede sanayi yatırımlarının hız kazanmaya başladığını söyledi. Bölgede uzun yıllardır Lisanslı Yatırım Uzmanlığı yapan Burçin Şahindur, şöyle konuştu: “Sakarya’ya verilen teşvikler sayesinde Türk yatırımcılar rotalarını Karasu’ya çevirdi. Savunma sanayi başta olmak üzere pek çok sanayi kollarında yatırımlar başladı.

Özellikle bölgeye kazandırılan ve Sakarya’nın dünyaya açılan kapısı haline gelen Karasu Limanı, şehri denizden, yılsonu tamlanması beklenen Kuzey Marmara Otoyolu ise bölgeyi karadan tüm dünyaya bağlayarak ticaret hacminin büyük oranda artırılmasına ciddi bir katkı sağlayacak. Bu gelişmeler bölgede ilk aşamada 40 Miyar TL’lik bir ticaret hacmi yaratıyor. Yapılan teşvikler ve yatırımlar yurtdışında iş dünyasının önde gelen yatırımcılarını da heyecanlandırıyor. Bu durum ilçede sanayi yatırımlarında artışı ve rekabeti beraberinde getiriyor. Bu nedenle Karasu, önümüzdeki yıllarda sanayi yatırımlarının odaklandığı ve ön planda olduğu bir ilçe olacak. Sanayi yatırımlarını da konut yatırımları takip edecek diyebilirim.”

Sakarya Karasu Türkiye’de karlı yatırımın ilk adresi

Karasu’ya yapılan yatırımların üç yıl içinde kendini göstermeye başlayacağını ifade eden Burçin Şahindur; “Karasu, özellikle arazi yatırımlarında yatırımcısına en çok kazandıran Türkiye’deki ilk ilçelerin başında geliyor. Arazi fiyatları şuan m2 bazında 180TL’den başlıyor ve artarak arazinin konumuna göre değişiklik gösteriyor. 1 ila 3 yıl arasında yatırımcı koyduğu yatırımı amorti edebiliyor. Kendini amorti etme süresi göz önüne alındığında bu sürenin Kanal İstanbul bölgesindeki ilçelerden çok daha kısa bir süre olduğunu söyleyebilirim.” dedi.