Ön ödemeli konut satışı cayma süresi ve ceza oranları

Ön ödemeli konut satışı cayma süresi ve ceza oranları ile ilgili yeni bir düzenlemede konut alıcıları ve satıcılarının hakları belirlendi.

Paylaş

Ön ödemeli konut satışı cayma süresi ve ceza oranları ile ilgili yeni bir düzenlemede konut alıcıları ve satıcılarının hakları belirlendi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan ön ödemeli konut satışı ilgili düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu düzenlemeye göre tüketici, ön ödemeli konut satışında sözleşme tarihinden itibaren 24 aya kadar herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden cayabilecek.
Düzenlemeden önce bu süre ‘konutun devir veya teslim tarihine kadar’ şeklinde uygulanıyordu.

Tüketicinin sözleşmeden dönmesi durumunda satıcı, konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masrafları sözleşmeden cayan tüketiciden tahsil edebilecek. Bu masraflar bazı durumlarda sözleşme bedelinin yüzde 8’ine kadar ulaşabilecek.

Ön ödemeli konut satışı cayma süreleri, ceza oranları

Cayma hakkı sözleşmeden itibaren ilk 3 ayda kullanılırsa tüketici sözleşme bedelinin yüzde 2’si, 3-6 ay arasında kullanılırsa yüzde 4’ü ödenecek. Eğer, 6-12 ay arasında kullanılırsa yüzde 6’sı 12-24 ay arasında kullanılırsa yüzde 8’i kadar tazminat ödeyecek.

Daha önce bu oran yüzde 2 olarak uygulanıyordu. 36 ay vadeli 500 bin liralık bir ön ödemeli konut satışında 23’üncü ayda cayan tüketici 40 bin liraya kadar tazminat ödeyecek.

Eğer satıcı yükümlülüklerini yerine getirmezse ya da eksik getirirse, tüketici hayatını kaybederse veya bir konut birden fazla tüketiciye satılırsa tüketici sözleşmeden dönme hakkını kullanabilecek.

Bu durumdaki tüketici vergi, harç, masraf, tazminat ve benzeri adlar altında herhangi bir bedel ödemeyecek. Sözleşmeden cayma durumunda, tüketiciye iade edilmesi gereken tutar, 180 gün (6 ay) içinde ödenecek.