Okullara en yakın satılık daire ilanları ilgi görüyor

Okullara en yakın satılık daire ilanları TEOG yerine getirilen “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” ile birlikte ilgi görüyor.

Paylaş

Okullara en yakın satılık daire ilanları TEOG yerine getirilen “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” ile birlikte daha fazla ilgi görüyor.

TEOG sınavının yerine getirilen “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” kapsamında öğrenciler adreslerine en yakın beş okuldan birine kayıt yaptırabilecek. Bu dönemde konut arayışında olan aileler için “iyi okulların yakınında” ev bulmak artık daha çok önem kazanıyor.

 

Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, Okullara yakınlığın özellikle sıfır konut projelerinde önemli bir tercih sebebi haline geleceğini belirtti. Gizem Moral Kunter, “Metro başta olmak üzere önemli toplu ulaşım araçlarına yakınlık, projelerin bugünlerde pazarlamada en önemli rekabet araçlarının başında geliyordu. Buna şimdi bir de ‘okula yakınlık’ eklendi. Önümüzdeki dönemde özellikle çocuklu aileleri hedef alan projelerin pazarlamasında bu kriterin daha çok ön planda tutulduğunu göreceğiz” yorumunda bulundu.

Okullara en yakın satılık daire ilanları ile ilgili aramalar yükselecek

Kunter, yeni dönemde akademik başarısıyla öne çıkan okulların bulunduğu ilçelerde hareketlenme bekleneceğini belirtti. “Bakanlığın 2016-2017 yılına ait lise yerleştirme verilerine göre en çok talep gören ve akademik başarısı yüksek olan ilk 10 okul belli. Bunların Beyoğlu, Beşiktaş, Fatih, Kadıköy ve Üsküdar etrafında toplandığını görüyoruz. İkinci 10 en iyi okul ise bölge bazında Kartal, Bahçelievler ve Beylikdüzü’nde yer alıyor” dedi.

Anadolu Yakası’nda Üsküdar, Avrupa Yakası’nda Başakşehir zirvede

En iyi 10 okulun bulunduğu Beyoğlu, Beşiktaş, Fatih, Kadıköy ve Üsküdar bölgelerinde satılık dairelere ilgi var. TEOG’un kaldırılmasın sonrası son iki günde satılık daire araması artış oranları Üsküdar (% 23), Beyoğlu (% 17), Beşiktaş (% 10) ve Kadıköy (% 8) oldu.

Kunter, “Anadolu Yakası’nda Üsküdar başı çekti. İlk 10 okulu takiben, ikinci 10 en iyi okulun bulunduğu bölgeler arasına bakıldığında ise Bahçelievler arama oranındaki artışta % 19 ile öne çıktı. Okul başarısındaki sıralamada ilk 20 okulu takip eden okulların da bulunduğu Silivri, Bakırköy, Şişli, Şile, Maltepe ve Başakşehir yükselişte. Bu bölgelerin hakimi ise Başakşehir oldu. % 57 ile Avrupa Yakası’nda son 2 günde en yüksek arama artış oranına sahip olan Başakşehir,  ulaşılabilir fiyatlarıyla da çocuklu ailelerin tercih nedeni. Bu bölgelerde satılık ve kiralık daire aramaların artışlarındaki seyir, önümüzdeki dönemde daha belirgin olacaktır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir