Müteahhit firma iskanı mutlaka almalı

Müteahhit firma seçimi evini kentsel dönüşüm kapsamında müteahhide verip kat karşılığı daire alacaklar için önem taşıyor.

Paylaş

Müteahhit firma ile anlaşarak evini yenilemek isteyenler için iskan belgesinin alınmış olması büyük önem taşıyor.

Türkiye’de 7 milyondan fazla konut yenilenmeyi bekliyor. Kentsel dönüşüm en hızlı İstanbul’da ilerliyor. Kentsel dönüşümde malikler bir müteahhit firma ile anlaşıp kat karşılığı sözleşme imzalıyor.

Bina sahiplerinin, müteahhit firma seçimini titizlikle yapmaları gerekiyor. Bu noktada seçilecek firmanın geçmişte yaptığı işler, finans gücü, güvenilirliği mutlaka sorgulanmalı. Bu konuda uzman kişilerden ve hukukçulardan destek alınması öneriliyor.

Yörsan ve Yöryapı Başkan Yardımcısı Teoman Yörük, herhangi bir müteahhit firma ile görüşmeden önce bina sahiplerinin belediyeden imar durum belgesi almaları ve durum tespiti yaptırmaları tavsiyesinde bulunuyor.

Müteahhit firma binanın iskânını almalı

Müteahhit firmadan mutlaka iskân alması istenmeli diyen Teoman Yörük; “Projenin imar kanunlarına uygun yapılması ve buna bağlı olarak iskân alınması çok önemli bir konu. Kat maliklerinin bu konuda kendilerini garanti altına almak adına, yüklenicinin sahip olduğu bir dairenin ipoteğini veya bir miktar banka teminatını iskânın alınmasına bağlanmasını tavsiye ederiz.”

Kentsel dönüşüm projeleri ve büyük çaplı markalı konut projelerine imza atacaklarını belirten Yörük, Yör Palas Acıbadem ve Erenköy Altındere Apartmanı ile Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında anlaştıklarını dile getirdi.

Yörük, yakın zamanda Bağdat caddesi, Fenerbahçe ve Erenköy’de birçok konut projesine başlayacaklarını, Konut projesi dışında Çengelköy’de Villa projesi ve Kâğıthane’de Hastane Projesine başlayacaklarını belirtti.

Yöryapı Yör palas kentsel dönüşüm projesi

Yörük, açıklamalarını şu şekilde sonlandırdı: “Yör Palas, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, tasarımıyla standartların değişime uğradığı bir projedir. Yör Palas, gözde lokasyonuyla İstanbul’un tamamına zahmetsizce ulaşma kolaylığı sağlayacak.

Dış cephesinde Osmanlı dokularının Avrupa mimarisiyle sentezlendiği, içeride ise kalitenin ön planda tutulduğu akıllı ev sistemleriyle hayatı kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Yör Palas, 4 adet 4+1 bahçe dubleksi, 4 adet 4+1 çatı dubleksi ve 12 adet 3+1 olmak üzere toplam 20 ultra lüks daire ile ev yaşamında ferahlığın yeni adresi olacak”.