MEGSİS tapu sorgulama sistemi nedir?

MEGSİS tapu sorgulama sistemi ile artık akıllı cep telefonları aracılığı ile tapu ve parsel sorgulama yapılabilecek.

Paylaş

MEGSİS tapu sorgulama sistemi ile artık akıllı cep telefonları aracılığı ile tapu ve parsel sorgulama yapılabilecek.

Akıllı cep telefonu olanlar için tapu ve parsel sorgulama işlemlerini kolaylaştıran bir uygulama hazırlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün hizmete sunduğu uygulamayı telefonlarına indirenler, parsel konumu, tapu alanı ve pafta bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşılabilecek.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü MEGSİS olarak bilinen Mekansal Gayrimenkul Sistemi’ni IOS ve ANDROID’lere taşıdı. Akıllı telefonlara kolaylıkla indirilebilecek olan uygulama büyük kolaylıklar sağlayacak.

Uygulama ile vatandaşlar, satın almak istedikleri bir parselin konumunu, tapu alanını, niteliğini ve pafta bilgilerini görebilecek.

Ayrıca uygulama sayesinde yapılan işlemin görsellerine de ulaşılabilecek. Sistemdeki harita katmanlarının artırılmış olması da dikkat çeken başka bir özellik oldu. Harita üzerinde sorgu yapılabilmesi sağlanırken, adresten sorgu seçeneği de uygulamaya eklendi.

MEGSİS Nedir?

MEGSİS, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından; kadastro müdürlüklerinde bulunan taşınmazlara ilişkin teknik verilerin tapu bilgileri ile eşleştirilerek, uluslararası standartlarda harita servisleri aracılığıyla bu bilgilere ihtiyaç duyan vatandaşlara sunulması, kurum, kuruluş ve belediyeler ile paylaşılması amacıyla hazırlanmış bir uygulama olma özelliği taşıyor.

MEGSİS kapsamında toplanan kadastro verileri aynı zamanda vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla tapu bilgileri ile birlikte harita servisi olarak e-Devlet kapısından da sunuluyor.

Ayrıca bu hizmet; www.turkiye.gov.tr adresinden sunulan ilk ve tek coğrafi servis olma özelliği taşıyor.