Markalı konut projeleri hızla artıyor

Markalı konut projeleri İstanbul'da her geçen yıl önemli ölçüde artış gösteriyor, İstanbul'da 1500'e yakın markalı konut projesi var.

Paylaş

Markalı konut projeleri İstanbul’da her geçen yıl önemli ölçüde artış gösteriyor, İstanbul’da 1500’e yakın markalı konut projesi var.

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin araştırmasına göre şehrin 34 bölgesinde 1.417 markalı konut projesinin yer aldığını, kent genelinde markalı konut sayısının 560 bine ulaştığını ortaya koyuyor.

İstatistiki verilere göre İstanbul genelinde 5,3 milyon konut bulunuyor.  Bu konutların yaklaşık 560 bininin markalı konut projelerinden oluşuyor. Buna göre İstanbul’da markalı konut oranının toplam konut stokunun sadece %11’ini oluşturuyor. Bu oranın 2014’te %7,7, 2015’te %9,5, 2016’da %11’e çıktığını, söz konusu yükselişe göre markalı konut sektörünün İstanbul’da her sene artış gösterdiğini belirtiliyor.

Markalı konut projeleri bu ilçelerde fazla

İstanbul Anadolu yakasında Ataşehir, Pendik, Kartal, Kadıköy ve Sancaktepe ilçelerindeki markalı konut projeleri, Anadolu yakasının tamamındaki toplam markalı konut projeleri içinde en büyük paya sahip.

İstanbul Avrupa yakasında ise Esenyurt, Başakşehir, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Şişli ve Bakırköy ilçelerindeki markalı konut projeleri oldukça fazla. Buralardaki projeler, Avrupa yakasının tamamındaki toplam markalı projeler içindeki en büyük paya sahip.

Markalı konut projelerindeki dairelerin çoğu küçük ölçülerde. Araştırmaya göre İstanbul’da bulunan markalı konutların %27’si 3+1, %29’u 2+1 ve %28’i 1+1 daire tiplerinden oluşurken, %16’lık kısım diğer tiplerden oluşuyor. Markalı konutların yaklaşık %62’sinin 2+1 ve daha küçük evlerden oluşuyor. İstanbul’daki markalı konutların %62’sinin 80 m2’nin altında olduğuna dikkat çekiliyor.