Koronavirüs prefabrik yapılara ilgiyi artıracak

Koronavirüs salgını ile hayatımıza giren sosyal izolasyon prefabrik yapı türlerine olan ilginin son zamanlarda artmasına neden oldu.

Paylaş

Koronavirüs salgını ile hayatımıza giren sosyal izolasyon prefabrik yapı türlerine olan ilginin son zamanlarda daha fazla artmasına neden oldu. Sosyal mesafe kavramının öne çıkması ile birlikte birçok kişi arsa alıp prefabrik ev yaptırma konusunda araştırmalar yapmaya başladı.

Nüfusu 20 milyona doğru giden İstanbul, son yıllarda birçok kişinin terk etmek istediği bir şehir haline geldi. Kalabalık olması, çevre kirliği, gürültü kirliliği, yoğun trafik, deprem riski, konut fiyatlarının pahalı olması, dikey mimari ve görüntü kirliliği gibi birçok önemli faktör İstanbul’dan kaçışı hızlandırıyor.

İstanbul dışında yaşamak isteyenler İstanbul ile bağlarını tamamen koparmamak adına İstanbul’a yakın şehirleri tercih ediyor. Bu kapsamda Edirne, Kırklareli, Bursa, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Sakarya gibi şehirler öne çıkmaya başladı. Bu şehirlerden ucuz arsa alıp prefabrik yapı yaptıranların sayısında artış var.

Ortalama 200 bin TL’ye arsa alıp prefabrik ev yaptırarak müstakil bir konutta yaşamaya başlamak mümkün olabiliyor. Prefabrik ev üreten firmalar son zamanlarda düzenlendikleri kampanyalar ile müstakil ev sahibi olmayı düşünenlerin ilgisini çekiyor. İstenilen büyüklükte ve modelde yapılabilen prefabrik ev modelleri yaz – kış oturulabilecek şekilde inşa ediliyor. Tek katlı ve iki katlı olarak kısa sürede inşa edilebilen prefabrik ev modelleri yeni nesil teknolojiler ile üretildiği için dayanıklı ve oldukça işlevsel yapı türleri olarak biliniyor.

Prefabrik ev yaptırmayı düşünenlere öneriler

Arsa almak istediğiniz lokasyonları araştırın.

Tapuda arsa olarak görünen, imar ve iskan izni olan yerleri tercih edin. Hisseli tapu, tarla vasfı olan yerlerden uzak durun.

Elektrik, su, kanalizasyon gibi alt yapı olanakları bulunan arsaları tercih edin.

Alacağınız arsanın çok ıssız ve köy ya da kasaba merkezinden uzak olmamasına dikkat edin.

Arsa çevresinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz  yerler (Bakkal, market, benzin istasyonu, fırın vb.) olup olmadığını araştırın.

Çocuklu aileyseniz çocuklarınızın eğitimlerini sürdürebilmesi için eğitim kurumlarına yakın konum tercih edin.

İstanbul’da yaşıyor ve İstanbul’a yakın olsun diyorsanız Kırklareli, Tekirdağ, Edirne’yi düşünebilirsiniz. Bu üç ilin köylerinde ve beldelerinde çok uyguna iyi konumda arsalar bulmak mümkün. Trakya’da ve İstanbul’da hizmet veren prefabrik yapı firmaları ile iletişime geçerek bütçenize en uygun konut için teklif alabilirsiniz.

Bizi takip eden bir okurumuz geçtiğimiz günlerde mail attı ve müstakil yaşama geçişi hakkında biraz bilgi verdi. Kendisi İstanbul’daki evini satarak Trakya’da yaşamaya karar vermiş. Serbest meslek sahibi olduğu için İstanbul dışında da iş yapabileceği ve yaşayabileceği inancıyla Tekirdağ’ın Saray ilçesinin bir köyünden 100 bin TL civarı fiyata 400 metre karelik arsa almış. İstanbul’da prefabrik yapı firmalarından fiyat teklifi alarak 2+1 prefabrik ev yaptırmaya karar vermiş. Yapı için gerekli olabilecek tüm izinleri almış, arsasının etrafını çevirmiş, su, elektrik gibi alt yapı gereksinimlerini de karşılamış. Arsa aldıktan yaklaşık 3-4 ay içinde de hayalindeki eve kavuşmuş. Müstakil ev fiyatı kendisine tüm masraflar dahil ortalama 200-230 bin TL’ye gelmiş. Bu fiyata İstanbul’da bir ev almak bile zor iken kendisi müstakil, bahçeli bir ev sahibi olmuş. www.emlakzamani.net