Koronavirüs İstanbul’da bu ilçelere talebi artıracak

Koronavirüs nedeniyle İstanbul'da sosyal mesafenin kolay sağlanabildiği konutların yer aldığı ilçelerin daha fazla ilgi görmesi bekleniyor.

Paylaş

Koronavirüs nedeniyle İstanbul’da sosyal mesafenin kolay sağlanabildiği konutların yer aldığı ilçelerin daha fazla ilgi görmesi bekleniyor.

İstanbul’da nüfus yoğunluğunun fazla olduğu ilçelerden daha az yoğunluktaki ilçelere doğru bir kaçışın başlayacağını söylemek yanlış olmayacak. İstanbul’da Zekeriyaköy, Uskumruköy, Göktürk, Kilyos gibi bölgelerde nüfus yoğunluğu az olduğu için buralara talep artacak. Ayrıca Şile, Beykoz, Çamlıca da da talep artışı bekleniyor. Bu bölgelerde müstakil, bahçeli, balkonlu yapıların yanı sıra villa da çok olduğu için sosyal mesafaye önem verenler tercih edecek.

Yukarıda sıraladığımız bölgelerin yanı sıra Çatalca, Silivri, Büyükçekmece, Arnavutköy gibi lokasyonlarda da müstakil yapılar ve villalar oldukça fazla. Buralar da sosyal mesafenin kolay sağlanabileceği lokasyonlar oldukları için tercih sebebi olacak.

Koronavirüs ile bahçeli ev talebi yükselecek

Birçok kişi tatil planını ertelediği için bundan sonraki süreçte de imkanı olanlar havuzlu, bahçeli villa ya da müstakil ev satın alıp tatil ihtiyacını giderme yolunu seçecek. Müstakil evler için bütçesi olmayanlar ise balkonu ya da terası olan evlere taşınmak istiyor.

Bir dönem balkonlar modayken son yıllarda balkonları eve katarak evi büyütme fikri ön plana çıkmıştı. Koronavirüs ile hayatımıza giren sosyal mesafe kavramı, müstakil ya da havuzlu villalar için bütçesi olmayanları balkonlu ya da teraslı evlere yönlendirecek.

Çok katlı bloklarda oturanlar, apartmanlarda oturanlar, sokaklarda yapılan binalardaki dairelerde oturanlar bahçeli ev hayali ile yanıp tutuşacak. Gürültü, otopark sorunu, sosyal mesafe sağlanamaması gibi faktörler bunda etkili olacak.

Önümüzdeki süreçte birçok kişi kalabalıktan uzak, daha sakin, huzurlu bir yaşam için müstakil ev satın alma ya da arsa alıp yaptırma yoluna gidecek. Yeni bir iş kurmak ya da iş bulmak gibi problemi olmayanlar, serbest çalışanlar için müstakil yaşam mümkün olabilecek. Müstakil ev talebinin artmaya başlamasıyla birlikte daire fiyatları düşecek mi şu an için bir öngörüde bulunmak zor ancak kalabalıktan uzak konut projeleri ve tasarımlar ön planda olacak.

İstanbul’da müstakil bir konut alamayacak durumda olanlar ise yakın lokasyonlardaki fırsatları kovalayacak. Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne öne çıkıyor. www.emlakzamani.net