Konutta en çok tercih edilen iller ve nedenleri

Konutta en çok tercih edilen iller arasındaki İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından en çok araştırılan iller ve yükseliş nedenleri neler?

Paylaş

Konutta en çok tercih edilen iller arasındaki İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından  en çok araştırılan iller ve bu illerin konutta yükseliş nedenleri neler?

Konut projeleri merkezi olan İstanbul, her zaman sektörün nabzının attığı şehir olarak öne çıkarken, onu İzmir ve Ankara arasındaki rekabet izledi. Altyapı olanakları ile ulaşım imkanlarının gelişmesi, yeni yatırımların yapılmasının ve göçleri artması bu illeri cazip yaptı.

İstanbul’da satılık daire aramasında en fazla talep gören üç ilçe Beylikdüzü, Esenyurt ve Silivri oldu. İstanbul kiralık daire aramasında da Beylikdüzü, Bahçelievler ve Şişli’nin dikkat çekiyor. İstanbul’da merkeze göre daha uygun fiyat segmentinde olan bölge Beylikdüzü, Esenyurt ve Silivri. Beylikdüzü’nde metrekare bazında ortalama konut fiyatı 2.525 TL, minimum konut fiyatı 2.350 TL, Esenyurt’ta bu fiyatlar sırayla 2.075 TL ve 1.800 TL, Silivri’de ise 2.225 TL ve 2.050 TL oldu.

Ankara’da Eskişehir Yolu, İncek, Yaşamkent ve Çayyolu gibi yerleşim bölgeleri konut tercihlerinde önemli yer tutuyor. İncek’le beraber Çankaya ve Oran’ın da hızla büyüyen alanlar olarak göze çarpıyor.

İstanbul-İzmir arasını üç buçuk saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi ile İstanbul’dan da talep gelmeye başladı. Harmandalı ve Ulukent ile markalı projelerle önde olan İzmir’in yeni kent merkezi Bayraklı-Turan-Salhane, yatırım için en önemli bölgeler.

İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından alıcıların en çok araştırdığı yedi il ve bu illerin konutta yükseliş nedenleri şöyle:

Konutta en çok tercih edilen iller

Antalya: Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehri olan Antalya, son dönemde aldığı göç ile dikkat çekiyor. İlçe gayrimenkul piyasasında en çok turizm alanındaki gelişimiyle ön planda. Oturum için en ideal bölgeler Kepez ve Muratpaşa, lüks konutların merkezi Konyaaltı’ndaki Konaklar, markalı konutların merkezi Muratpaşa ilçesindeki Lara ve Fener olarak dikkat çekiyor. Bununla birlikte kentsel dönüşümün yoğunlaştığı yerler Kepez, en hızlı gelişen ve değerlenen ilçeler ise Döşemealtı ve Aksu.

Aydın: Yabancı yatırımcıların yakın markajındaki Aydın’da en gözde alanlar tarihi ve turistik güzellikleriyle Didim ve Kuşadası. İl merkezinde yeni yerleşime açılan Mimar Sinan, Girne, Zeybek mahalleleri aynı zamanda yeni yatırımların başladığı bölgeler. İlerleyen yıllarda yıllık ortalama yüzde 15-25 seviyelerinde değer artışı bekleniyor.

Bursa: Üretimin merkezi konumunda olması, İstanbul’a yakınlığı, Ege’ye ulaşım için geçit oluşturması, Mudanya’nın önemli bir liman olması, Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli Hızlı Tren Projesi ve İzmit Körfez Geçiş Projesi sayesinde Bursa gayrimenkul sektörü için ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Nilüfer merkez, hem oturum hem de ofis binaları için, Özlüce de yatırım için ideal bölgeler. Mudanya’ya doğru değerlenmenin artması öngörülüyor.

Konutta en çok tercih edilen iller

Konya: Konya’da kentleşme ile alınan göç, kentsel dönüşüm projelerinin başlaması ve markalı konut projeleriyle nitelikli konutlara duyulan ihtiyaç, konut piyasasını destekliyor. Kentsel dönüşüm ile yapılaşmanın başladığı bölgeler arasında Altınay, Karatay ve Meram ilçeleri ilk sırada. Raylı sistemde gerçekleşecek metro projesinin hayata geçmesi ile merkez ilçelerin hareketlenmesi bekleniyor.

Sakarya: İstanbul’a çok yakın olması nedeniyle dikkat çeken Sakarya, önemli bir liman ve sanayi kenti olan Kocaeli bölgesinde yer almasıyla cazip. Cengiz Topel Havalimanı, İzmit Körfez Geçişi ve İstanbul-Bursa-Balıkesir İzmir Otoyol projesi, Kuzey Marmara Otoyol projesi ilgiyi artırıyor. Ayrıca Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü, İzmit kent merkezi tramvay çalışması gibi önemli projeler bölgeye ilgiyi yükseltiyor.

Balıkesir: Balıkesir’i de konutta öne çıkaran nedenlerin başında Ayvalık Kruvaziyer Limanı, Tuzla Önü Marina Projesi, Bandırma Yeni Sanayi ve Liman Projesi gibi projeler var. Ayrıca İstanbul-İzmir Otoyolu, Çanakkale Köprüsü, Çanakkale-Balıkesir Otoyolu ve yüksek hızlı tren gibi hükümetin yaptığı yatırımlar var. Balıkesir’in büyükşehir olması, Altıeylül mahallesi ve şehir merkezini öne çıkardı. Edremit yazlık, Bandırma daha çok ikamet amaçlı tercih ediliyor.

Muğla: Yazlık konut satışlarında yabancılar için de gözde olan Muğla’da yatırımcılar için öne çıkan bölgeler Fethiye, Yalıkavak ve Marmaris. Fethiye’de son yıllarda yükselen bölgeler arasında Tuzla, Taşyaka, Babataşı, Ovacık ve Hisarönü yer alırken, kentin gayrimenkulde gelişim potansiyeline sahip bölgesi Karagedik. İmarlı arsa stoğunun bölgede yer alması, İzmir yoluna yakınlığı gibi etkenler, bölgeyi yatırımcılar için cazip hale getiriyor. Bodrum’da Yalıkavak’ın doğal güzellikleri, manzara imkanı sunan topoğrafik yapısı, üst segment prestij algısı bu bölgeyi cazip kılan en önemli etkenler. Marmaris’te ise Trunç Mahallesi ve Çamdibi Mahallesi yazlık sektörü açısından öne çıkıyor.

www.emlakzamani.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir