Konut yatırımcıları ve konut kullanıcıları neleri önemsiyor?

Konut yatırımcıları neleri önemsiyor? Gayrimenkul yatırımında yeni trendler neler? Konut alıcılarına yönelik araştırma sonuçları nasıl?

Paylaş

Konut yatırımcıları neleri önemsiyor? Gayrimenkul yatırımında yeni trendler neler? Konut alıcılarına yönelik araştırma sonuçları nasıl?

GYODER, Akademetre araştırma ve stratejik planlama şirketi işbirliği ile sektöre kapsamlı bir rapor kazandırdı.

‘Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında-İstanbul Raporu’nun detayları kamuoyuyla paylaşıldı. Gayrimenkulün halen ‘güvenli liman’ olarak görüldüğü rapor, sektöre farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Raporda sektörde bugüne kadar doğru kabul edilen birçok yargının aslında yanılsama olduğu ortaya çıktı. Raporun sonuçlarına göre; konutta oda kullanımı tercihleri değişiyor. Tüketici alanların küçülmesine razı ancak projelerde standardın dışında heyecan verici unsurlar arıyor.

‘Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında-İstanbul Raporu’nda, konut yatırımcılarının değişen algısı, evrilen tutumu, tercihlerde ve kullanımda değişen unsurlar değerlendirildi.

Raporun, aynı zamanda sektör temsilcilerine kritik kararlarında yol gösterici bir rehber olması hedefleniyor. Sektör temsilcilerine ışık tutacak rapor, nihai tüketicinin talep ettiği ürünün geliştirici tarafından doğru yaratılmasına yardımcı olacak.

Konut yatırımcıları ve konut alıcılarına yönelik raporda öne çıkan veriler

Konut sektöründe bugünün konut yatırımcıları ve konut tüketicisi özellikle ‘güven’ konusu üzerinde duruyor. Projeye güven, güvenilir geliştirici, işin biteceğine güvenmek gibi güven ve güvenilirlik hâlâ ön planda.

Konutu oturumdan ziyade bir yatırım aracı olarak gören konut yatırımcıları, başlangıç kriterini, konutun vadettiği yaşam alanından daha çok katma değeri üzerine kurduğu görülüyor.

Yaşam alanlarında en çok özlenen duygular ise ‘güvende olma’, ‘rahatlık’, ‘özgürlük’, ‘komşuluk ilişkileri’, ‘samimiyet’, ‘yeşil alanlarda rahatlama’ ve ‘huzur’ olarak tanımlanıyor.

Konut algısı, başlı başına bir yaşamı ama günümüzde ‘konforlu ve elit yaşamı’ çağrıştırıyor ve fiziksel ihtiyaçların yanı sıra psikolojik ihtiyaçları da içeriyor.

Camlar yere kadar ve evler ufak olsa da ferah, aydınlık isteniyor.

Yalıtım artık sadece ısı bazlı konuşulmuyor, ses yalıtımı da talep edilenler arasında.

Tüketici Fransız balkonların normal balkon yerine sayılmasından rahatsız ve ‘balkonmuş’ gibi inşa edilen balkonlar istemiyor.

Türkiye ve sektör için iyi bir haber; ‘Gayrimenkul hâlâ güvenli liman olarak görülüyor.’

Tüketici için projeden konut almak artık ilk tercih değil, eğer alıyorsa aldığı projenin 1 yıl içinde teslimini istiyor.

Konutta oda kullanımı tercihleri değişiyor. Tüketici, alanların küçülmesine razı ancak projelerde standardın dışında heyecan verici unsurlar arıyor. Bu beklentilerin başında; ‘evin kullanımını kolaylaştıracak çamaşır odası, depo, kiler’ gibi unsurlar geliyor.

Konut kullanıcısı bireysel konfor alanlarının büyümesini istiyor.

Konut projelerine yönelik bilgi kaynakları incelendiğinde projenin müşteri ile tesadüfi olarak bir araya gelme oranının yüksek olduğu görülüyor.

Deprem, daha önceki yıllara göre ‘İlk akla gelen olma’ özelliğini artık kaybetmiş durumda.

Sitelerde artık yaşam alanları ile ilgili beklentiler değişiyor. Fitness salonları pek de tercih edilmiyor.

Konut satın alma dürtüsüne yönelik verilere göre; oturmak için konut satın almak isteyenlerin yüzde 56,2’si, yatırım için konut satın almak isteyenlerin yüzde 85,5’i konut sahibi.

Mevcut durumda yüzde 35’i site içerisinde oturan potansiyel müşterilerin yüzde 70’e yakını site tarzı yaşam alanlarında konut satın almayı planlıyor. Bir başka açıdan; site içerisinde yaşayanların sadece 2/3’ü yine sitede yatırım yapıyor.

Satın alınması planlanan konut türüne bakıldığında, tüketicilerin yüzde 83,6’sı apartman dairesi, yüzde 8,6’sı rezidans, yüzde 7,8’i villa/müstakil ev satın almayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir