Konut tercihleri değişiyor, hangi konutlar popüler olacak?

Konut tercihleri tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle değişmeye başladı.Hangi konutlar öne çıkıyor?

Paylaş

Konut tercihleri tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle değişmeye başladı. Konut almak isteyen ya da oturduğu evini satmak isteyenler balkonlu ev, teraslı ev, dublex daire, bahçeli ev, müstakil ev, ucuz villa, prefabrik ev, konteyner ev, karavan gibi yaşam alanlarına yöneldi.

Koronavirüs salgını nedeniyle aylardır evlerinde kapalı olanlar artık sosyal mesafe ile birlikte yaşam alanlarında değişikliğe gidiyor. Hala birçok kişi bu yaz tatil için hazır değil. Tatile gidemeyenler kendi evlerinde, sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir şekilde tatil havasında yaşamak istiyor. Bundan dolayı müstakil evler ciddi anlamda ilgi görmeye başladı.

Konu ile ilgili konuştuğumuz bazı konut sahipleri mevcut dairelerini satarak bahçeli ev almayı düşünüyor. İstanbul’a yakın bir lokasyonda arsa alıp prefabrik ev yaptırmak isteyen çok kişi var. Bahçeli evi olmayanlar ise teraslı ve balkonlu evlere yöneliyor. Son yıllarda birçok kişinin yeterince ilgi göstermediği bahçe katı daireler ise yeniden trend olabilir. Bahçe katı daire fiyatları üst katlara göre ucuz ancak bahçe kullanım alanına sahip olduğu için tercih ediliyor. Çocuklu aileler, yaşlısı olan aileler ve ufak hobiler ile ilgilenen kişiler için bahçe katı almak mantıklı görünüyor.

Konut tercihleri değişiyor, bu yerlere göz atmakta fayda var

Konut tercihleri olarak ev fiyatlarının hızla yükseldiği İstanbul’da yaşamanın maliyeti yüksek olduğu için İstanbul’a yakın ve iş sahaları bakımından da imkanlara sahip olan yerler ilgi görüyor. Çerkezköy, Çorlu, Kapaklı, Saray, Lüleburgaz, Gebze gibi organize sanayi bölgelerine sahip yerler konut tercihlerinde ön plana çıkmaya başladı. Buralarda düşük bütçeli kişiler için de konut fırsatları bulunuyor. Ortalama 100-150 bin TL’ye Trakya’da daire almak mümkün. Müstakil ev sahibi olmak isteyenler için ortalama 200-250 bin TL’ye bahçeli ev yapılabiliyor. Koronavirüs sonrası talep nedeniyle arsa fiyatlarında da ciddi artış gözden kaçmasa da hala uygun yerler var.

Yeni bir yaşam alanı isteyen ve İstanbul ile bağını koparmak istemeyenler İstanbul’a yakın mesafedeki yukarda sıraladığımız bölgeleri düşünebilir. Burada uygun fiyatlı balkonlu daire, bahçeli ev, bahçe katı daire, dubleks daire, teraslı daire bulunabilir. Arsa satın alıp prefabrik ev ya da betonarme ev yapılabilir.

İçeriklerimiz genelde Trakya’da konut yatırımı, fırsat yerler ile ilgili oluyor. Bunun nedeni birçok kişinin İstanbul’dan kopmak istememesi ve İstanbul’a yakın konut yatırımı fırsatları ve ev önerileri konusunda bilgi sahibi olmak istemesi. Trakya hem ucuz konut hem de geniş iş alanları bakımından İstanbul’a en yakın alternatif. Bundan dolayı konut tercihleri açısında son yıllarda ciddi anlamda talep görüyor. www.emlakzamani.net