Konut kredisi KDV iadesi son durum ne?

Konut kredisi KDV iadesi son günlerde ekonomi gündemini en çok meşgul eden konuların başında geliyor. KDV iadesi alınabilecek mi?

Paylaş

Konut kredisi KDV iadesi son günlerde ekonomi gündemini en çok meşgul eden konuların başında geliyor. Peki, konut kredisi ile ev satın alanlar KDV iadesi alabilecek mi? Konut KDV iadesi almak mümkün mü?

150 metrekare ve üstü evlerin satın alınmasında ödenen yüzde 18 KDV’nin yüzde 8’e indirilmesi ve müteahhitlere yönelik KDV iadesi sektörde bilgi kirliliğine neden oldu.

Tüketicilerin konut kredisi çekerek aldıkları daireleri için ödedikleri KDV’yi geri alabileceklerine dair açıklama üzerine kredili konut satın alan çok sayıda kişi heyecanlandı. Konut kredisi kullananlar Tüketici Hakem Heyetlerine ve konutu satın aldıkları inşaat firmalarına başvuruyor. Ancak, konut kredisi KDV iadesi ile ilgili medyada yayılan haberler doğru olmadığı için bu kişiler elleri boş dönüyor.

Konut kredisi KDV iadesi alma planları yapanlar dikkat!

Vergi mevzuatına göre satın alınan bir konut için yasa gereği ödenen KDV’nin herhangi bir merciye başvurularak geri alınabilmesi mümkün değil.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bankalardan konut kredisi kullanan müşterilerin konut kredisi KDV iadesi alabilecekleri yönündeki yorum ve değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

TBB’den yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Bazı basın organlarında yer alan haberlerde, konutta Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının düşürülmesi nedeniyle, konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak iade alabilecekleri yönünde yorum ve değerlendirmelere yer verilmiştir.

Bankacılık işlemleri ve bu bağlamda konut kredisi işlemleri, KDV’nin konusuna girmemektedir. Dolayısıyla bu işlemler nedeniyle bankalar tarafından KDV uygulaması yapılmamaktadır.

Bu çerçevede, bankalardan konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak KDV iadesi alabilecekleri yönündeki yorum ve değerlendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır.”