Konut kredisi faizleri daha da düşmeli

Konut kredisi faizleri son 1-2 yıldır %1,50'nin üzerinde seyretmesi konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenleri düşündürüyor.

Paylaş

Konut kredisi faizleri son 1-2 yıldır %1,50’nin üzerinde seyretmesi konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenleri düşündürüyor.

Son günlerde bazı bankaların konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1,50’nin altına indirmesi konut kredisi faiz oranları düşecek mi? diye merak edenleri heyecanlandırdı. Konut kredisi faiz oranları hala oldukça yüksek bir seviyede.

Konut fiyatlarının ve konut konut kredisi faizlerinin yüksek olması ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerini ertelemesine neden oluyor.

Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenler için güncel kredi faizleri hala çok yüksek. Kredi faiz oranlarının yeniden yüzde 1’in altına inmesi gerekiyor. Hatta bu oranın yüzde 0,50-60 seviyelerinde seyretmesi hem konut kredisi kullanımı hem de ev satışlarını artırmak adına etkili bir hamle olacak.

Konut kredisi faizleri düşmeli

Geçtiğimiz yıllarda faiz oranları bu seviyede seyrediyordu. Yeniden bu oranlara gelmesi hayal değil. Yüzde 2’lerden 1,50 seviyelerine inebiliyorsa yüzde 1’in altına da iner.

Konut kredisi faiz oranları düşmedikçe yeni konut kredisi kullanımı, kredi çekerek ev almak isteyenlerin sayısı artmayacak. Bu da konut stokunun erimemesi durumunu beraberinde getirecek.

Konut kredisi faiz oranları bankalara göre değişik göstermekle birlikte 1,50-1.90 arası seyrediyor. 100 bin TL konut kredisi çekecek biri 1,50 faiz oranı ve 120 ay vade ile bu rakamı geri 216-217 bin TL olarak geri ödeyecek. Bu rakam çekilecek tutar yükseldikte daha da artacak.

Konut kredisi faizleri yüzde 1 seviyesine düştüğünde 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisi çeken bir tüketici de 172 bin TL geri ödeyecek.

Konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması vatandaşların ağır faiz yükü altında kalmalarını ve ödeme güçlüğü çekmelerini beraberinde getiriyor. Faiz oranlarında yapılacak 0,50’lik düşüşün sonuçları ortada.

Konut kredisi taksitlerini ödemeyen vatandaşlar bir sürü problemle karşılaştığı gibi ev sahibi olmaları da ciddi anlamda erteleniyor.

Bundan dolayı bankaların konut kredisi faiz oranlarını daha aşağı çekmeleri hem gayrimenkul sektörü hem de konut alıcıları için hayati önem taşıyor.

2019 konut kredisi faizleri düşecek mi sorusu, 2020 konut kredisi faiz oranları düşecek mi şeklinde araştırılmaya ve merak edilmeye devam edecek.