Konut KDV oranları için indirime gidildi

Konut KDV oranları Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi.

Paylaş

Konut KDV oranları Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18’den  yüzde 8’e indirildi.

Konut KDV oranları tespitine ilişkin karara eklenen geçici bir maddeyle, konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV’nin 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8 olarak uygulanması hüküm altına alındı.

Yetkililer, konut teslimlerinde yüzde 1 ve yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranlarında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını bildirdi.

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir  konutta KDV indirimi ile ilgili düzenleme hakkında görüşlerini paylaştı.

150 metrekare üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8`e indirilmesini, sektörümüzün geleceği için çok olumlu bir gelişme olarak karşıladıkları belirtti.

Konut KDV oranları indirimi sektörü hareketlendirecek

15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından sektör olarak ortaya koyulan güç birliğinin bir yansıması olan kampanyalar ve kredi faizlerindeki indirimler sektörü hareketlendirdi.

GYODER’in Gayrimenkulde Güç Birliği Kampanyası ve Emlak Konut’un bu yönde geliştirdiği kampanya emlak sektörü ve ekonomi için önemli katkılar sağladı. Türkiye’nin darbe girişimine yönelik verdiği birlik ve dayanışma mücadelesinin bir parçası olarak ekonomimize de hatrı sayılır bir katma değer sağladı. Yeni dönemde KDV indiriminin hem sektörümüze hem de ekonomimize sağladığımız katma değeri artıracağını düşünüyoruz.

En çok tercih edilen 50 metrekarenin altındaki konutlar için de gerçekleştirilen bir KDV indiriminin, sektörümüzü hak ettiği günlere taşıyabileceğini düşünüyoruz. İndirimin, 150 metrekarenin altındaki evleri de kapsayacak şekilde yeniden ele alınmasını bekliyoruz.

Son olarak KDV indiriminin 31 Mart 2017 tarihine kadar geçerli olmasını değil, kalıcı olarak daha alt seviyelerde sürdürülmesini temenni ederiz.