Konut hesabı nedir, konut hesabı ayrıntıları

Konut hesabı nedir? Konut hesabı ayrıntıları neler? Konut hesabı hangi bankalarda var? Konut hesabı açma şartları neler?

Paylaş

Konut hesabı ayrıntıları nedir? Konut hesabı nedir ? Konut hesabı hangi bankalarda var? Konut hesabı açma şartları neler?

Konut hesabı, en az 3 yıl birikim yaparak ilk konutunu alacak olanlara toplam birikimlerinin %20’sine kadarının devlet katkısı olarak ödendiği bir hesap türüdür.

Konut hesabı kimler için?

07.04.2015 itibariyle tamamı kendi adına kayıtlı bir konut sahibi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve konut satın almadan önce en az 36 ay boyunca düzenli birikim yapanlar yararlanıyor. Konut satın aldıktan itibaren 6 ay içinde gerekli belgelerle bankalara başvuranlar Devlet Katkılı Konut Hesabı’ndan yararlanabiliyor. Düzensiz ödeme durumunda devlet katkısı kazanma hakkı kayboluyor. Devlet katkısı almak için başvurulan konut dışında, 07.04.2015 tarihinden itibaren devlet katkısına konu olacak nitelikte başka bir konut edinilmemiş olunması gerekiyor.

Konut hesabı ayrıntılar

Konut Hesabı, Türk Lirası cinsinden vadeli mevduat olarak faizli ya da faizsiz açılabiliyor. Hesabın açılış esnasında bir defaya mahsus olmak üzere, üst sınırı aşan bir tutar yatırılabiliyor. Aylık ya da üç ayda bir düzenli ödeme imkânlarından biri seçilebiliyor.

Düzenli ödemelere ilişkin alt sınır ve üst sınır içinde kalmak kaydıyla farklı tutarlar yatırılabiliyor. Devlet katkısı azami tutarı ve düzenli ödemelerdeki alt / üst sınırlar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılıyor.

Devlet katkısı, birikim yapılan ödemeye göre değişmektedir, ancak konut edinim tarihi itibariyle ilgili hesaptaki birikimin %20’sini geçemiyor. Birden fazla Konut Hesabı açılmıyor.

Ortak hesap olarak açılmıyor. 12 aylık dönem içerisinde, Konut Hesabı’ndan en fazla iki defa çekim hakkı tanınıyor. Konut hesabına yapılan düzenli ödeme sürelerine göre 2018 yılı için devlet katkısı tutarları şöyle:

Vade 36-47 olunca devlet katkısı oranı %15,00 oluyor. Azami katkı tutarı 16.313,21 TL oluyor. Vade 48-59 olunca devlet katkısı oranı %18,00 oluyor. Azami katkı tutarı 17.568,08 TL oluyor. Vade 60+ olunca devlet katkısı oranı %20,00 oluyor. Azami katkı tutarı 18.822,94 TL oluyor. Ödeme dönemine göre asgari ve azami birikim tutarları 2018 yılı için 1 Aylık asgari 313,72 TL, azami 3.137,15 TL oluyor. 3 aylık olunca asgari 941,16 TL azami 9.411,45 TL oluyor.

Kendine ait konutu bulunmayanlar 14 bankanın sunduğu hizmetten faydalanarak konut hesabı açabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir