Konut fiyatları bu düzenlemelerle düşecek

Konut fiyatlarını düşürecek 4 önemli düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeler ile fiyatların %10 düşmesi bekleniyor.

Paylaş

Konut fiyatları ve inşaat sektörü için 4 önemli düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeler ile fiyatların %10 düşmesi bekleniyor.

Hem konut sektörünün hem de konut alıcısının merakla beklediği KDV indirimi yapıldı. Konut alırken ödenen damga vergisi de sıfırlandı. Müteahhitler, KDV iadesini almak için de  artık 1 yıl beklemeyecek. Martta sona erecek KDV indiriminde süre uzadı.

1 Ocak 2017’den itibaren yapı ruhsatını alan konutlarda KDV, rayiç değeri bin liraya kadar olan arsalar için yüzde 1, 2 bin liraya kadar olan arsalar için yüzde 8, 2 bin lira ve üzeri için yüzde 18 oldu.

Bu oranlar eski uygulamada 500 liraya kadar olan arsalarda yüzde 1, bin liraya kadar olan arsalarda yüzde 8 ve bin lira üzerinde yüzde 18 KDV olarak uygulanıyordu. Yüzde 8 KDV’ye dahil olan arsaların kapsamı genişletilmiş oldu.

Konut fiyatları düşecek

Bu da, tüketicinin satın alacağı ev bedeline direkt olarak yansıyan KDV bedelinin yüzde 10 daha ucuz olacağı anlamına geliyor. Bu fiyat aralığındaki arsalar ise özellikle orta gelirli için üretilen konutlar için tercih ediliyor. Sektör temsilcileri, KDV indiriminin yeni konutların üretimini de tetikleyeceğini dile getirdi.

Kat karşılığı sözleşmeler ve satış sözleşmelerinde damga vergisi sıfırlandı. Bu vergi, düzenlemeden önce binde 9.48 olarak uygulanıyordu. Damga vergisi indirimi de direkt olarak tüketiciye yansıyacak.

İnşaat sektöründe indirimli orana tabi işlemlerde normalde nakit iadeleri bir sonraki yıl yapılırken, konut teslimi yapan firmalar Ocak 2017 itibarıyla artık KDV nakit iadelerini ertesi yıl beklemeden aylık olarak alabilecekler.

Yeni düzenlemelerle inşaat sektöründe başlayan canlılık güçlenecek. Daha önce başlatılan ve mart ayında sona erecek, 150 metrekareden büyük konutların KDV’sini yüzde 18’den 8’e indiren düzenleme de eylül ayına kadar uzatıldı.