Kimler emlakçılık yapabilecek? Neler gerekli?

Kimler emlakçılık yapabilecek? Emlakçılık yapmak için neler gerekli? Düzenleme emlakçılık yapanları ve yapmak isteyenleri nasıl etkileyecek?

Paylaş

Kimler emlakçılık yapabilecek? Emlakçılık yapmak için neler gerekli? Yeni düzenleme emlakçılık yapanları ve yapmak isteyenleri nasıl etkileyecek?

Emlakçılık ile ilgili düzenlemeler uzun zamandır gündemde yer alıyordu. Emlak alım ve satım işlemlerinde yaşanan sıkıntılar, emlakçılık yapanların sayısının hızla artması, her yere rast gele emlak bürosu açılması gibi faktörler düzenlemeyi zorunlu hale getirdi. Emlak sektöründe 1 Eylül’de başlayacak yeni dönemle ile birlikte artık emlakçılık yapmak için emlak yetki belgesine sahip olma şartı aranacak.

Kimler emlakçılık yapabilecek? 1 Eylül 2020’den itibaren emlak yetki belgesi olmayan emlak işletmelerine ruhsat verilmeyecek. Emlak ofisleri en az 20 metrekare büyüklüğünde olacak. Emlakçılık yapmak için ise en az lise mezunu olma şartı aranacak. Emlakçı olmak istiyorum diyenler için son 5 yıl içinde SGK’lı bir şekilde çalışmış olma şartı da aranacak. Bu süre üniversite mezunları için 8 ay, lise mezunları için 12 ay olacak.

Kimler emlakçılık yapabilecek? Herkes emlakçı olamayacak!

Emlakçı olmak isteyenler 100 saatlik emlakçılık eğitimi alacak. Alınan eğitimin sonunda yapılacak mesleki yeterlilik sınavlarında başarılı olanlar emlak yetki belgesi alabilecek. Emlak ofisi açmanın şartları kapsamında gerekli belgeler ile Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine başvurulacak. Yetki belgesi, il müdürlüğü tarafından oluşturulacak bilgi sistemi üzerinden verilecek. Geçerlilik süresi 5 yıl olacak. Şartları sağlayamayan işletmenin yetki belgesi yenilenmeyecek.

Emlak yetki belgesine sahip olmayanlar emlak ilanları sitelerinde emlak ilanları da yayınlayamayacak. Tapu dairelerinde de işlem yapamayacak. Belgesiz kayıt dışı emlakçılık yapmaya devam edenlere para cezası uygulanacak.

Emlakçılık ile ilgili bu yeni düzenlemeyle emlak sektörüne kaliteli, güvenilir ve donanımlı iş gücü dahil olacak. Son yıllarda neredeyse her sokakta bir emlak ofisi göze çarpıyordu. Bu düzenleme ile birlikte önüne gelen emlakçı olamayacak. Emlak ofislerinin sayısı da azalacak. İşini kaliteli yapan, güvenilir emlak danışmanı kişiler ön plana çıkacak. Emlak alım ve satımı ile ilgili yaşanan olumsuzlukların da önüne geçilmiş olunacak. www.emlakzamani.net

Emlakçılık ile ilgili yeni düzenleme halihazırda emlakçılık yapanları da etkileyecek. Emlak eğitimi almaları, eğitim sonrası sınavda başarılı olmaları ve emlak yetki belgesi almaları gerekecek. Lise mezunu olmadığı halde emlakçılık yapanlar bu düzenleme ile emlakçılık yapamayacağı için lise mezunu olmayanlar elenecek.