KDV indirimi yüzde 1 olan inşaat malzemeleri

KDV indirimi inşaat malzemelerinde yüzde 18'den yüzde 1'e indi, bu karar inşaat sektörünü rahatlatacak bir gelişme olacak.

Paylaş

KDV indirimi, inşaat sektörünün uzun zamandır en çok beklediği gelişmeler arasında yer alıyor. Sektörde işlerin canlanması için inşaat malzemelerinde uygulanan yüzde 18 KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi talebi karşılık buldu.

İnşaat sektörüne yeni KDV indirimi geldi. Yeni yapılacak evlerde kombi, radyatör, küvet gibi ürünlerde yüzde 18 olan KDV yüzde 1’e indi. Bu indirimin yeni ev fiyatlarına yüzde 1 ila 1,5 düşüş olarak yansıması bekleniyor.

Maliye Bakanlığı KDV tebliğine göre, 150 metrekarenin altındaki konutların ilk yapımı sırasında kullanılan bazı ürünlerde KDV yüzde 18 yerine yüzde 1 olacak. Bu ürünler kombi, cam balkon, duş teknesi, duşakabin, küvet, mutfak dolabı, evye, batarya, duş başlığı, panel radyatör olarak belirlendi.

KDV indirimi ile konut fiyatlarında düşüş olabilir

Maliye, müteahhitlerin bu eşyaya ilişkin ödedikleri KDV’nin yüzde 17’sini iade edecek. Bu indirimin yeni yapılacak evlerde fiyatlara yüzde 1 ila 1.5 düşüş olarak yansıması, yani 300 bin TL’lik bir evin fiyatında 4 bin 500 TL düşüş yaratması bekleniyor.

150 metrekarenin altındaki konutlar yüzde 1 KDV’ye, üstündekiler ise yüzde 18 KDV’ye tabi olacak. Mobilyalı olarak satılan yeni konutlarda kullanılan bazı ürünler KDV iadesine tabi tutulurken, bazıları tutulmayacak.

Burada dikkat edilecek kriter, kullanılan eşyanın sökülüp başka bir evde kullanılmaya elverişli olup olmaması olacak. Buzdolabı, fırın, davlumbaz, bulaşık makinesi, mobilya, vestiyer, televizyon ve benzeri eşya ile birlikte satılan 150 metrekare altındaki konutlarda bu eşyaya ilişkin KDV iadesi yapılmayacak. Buradaki eşya yüzde 18 KDV ile işlem görecek. Değişiklikle, KDV iadesine tabi tutulmayacak bu gruptaki eşya arasına avize ve perde de eklendi.