Kartal’da güvenilir emlakçı nasıl bulurum?

Kartal'da güvenilir emlakçı nasıl bulurum? sorusu İstanbul Kartal'da satılık ya da kiralık daire arayanlar tarafından sıkça merak ediliyor.

Paylaş

Kartal’da güvenilir emlakçı nasıl bulurum? sorusu İstanbul Kartal’da satılık ya da kiralık daire arayanlar tarafından sıkça merak ediliyor.

İstanbul’da emlak kiralama ve satış işlemlerinin en çok yapıldığı ilçelerden biri olan Kartal’da güvenilir emlakçı ile çalışmak isteyen müşteriler bu bölgede hizmet veren emlakçılar hakkında sıkça araştırma yapıyor.

Kartal’da güvenilir emlakçı bulmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Kartal’da güvenilir emlakçı arayanların ilk dikkat etmesi gereken konulardan biri de emlakçılık yapan kişilerin emlak yetki belgesi olup olmadığı olmalı.

Emlakçılık ile ilgili son düzenlemelere göre emlakçılar için yetki belgesi alma zorunluluğu geldi. 1 Eylül 2020 itibariyle emlak yetki belgesi olmayan kişiler emlakçılık yapamayacak. Emlakçı olmak isteyenlerin 100 saatlik emlakçılık eğitimi alması ve eğitimin sonunda ise mesleki yeterlilik sınavlarına girip başarılı olarak yetki belgesi alması gerekiyor. Emlak yetki belgesi olmayan kişilerin emlak ilan sitelerinde ilan oluşturması da mümkün olmayacak. Belgesiz, kayıt dışı emlakçılık yapanlara ceza uygulanabilecek.

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalar şunlar olmalı;

Emlakçılık faaliyetleri nerede yapılıyor? Emlakçılık faaliyetlerinin yapıldığı mekanın potansiyel müşterilerin güven algısı açısından önemli. Günümüzde hala birçok Kartal emlakçı profesyonellikten uzak bir şekilde bu işi sürdürmeye çalışıyor. Emlakçılık faaliyetleri profesyonel düzenlenmiş bir gayrimenkul ofisinde mi yoksa sokak arası bir dükkan mı yapılıyor? bu sorunun cevabı önemli.

Müşteri memnuniyeti ve bilgilendirme nasıl? Profesyonel emlakçılık faaliyetlerinde müşterilerin memnuniyeti son derece önemli bir husus. Ofise gelen potansiyel müşteriler nasıl karşılanıyor, kendilerine hangi konularda nasıl bilgi veriliyor? Müşterilerin alım, satım ve kiralama ile satış sonrası hizmetler ilgili bilmesi gereken temel bilgiler, komisyon oranları ve diğer maliyetler aktarılıyor mu?

Online görünürlük ve ilan yönetimi ne durumda? Emlak ihtiyacı olan birçok kişi internette yaptığı araştırmalar sonucu kendisi için en uygun emlakçı ile çalışmayı tercih ediyor. Bundan dolayı emlakçılık yapanların online mecralarda daha fazla görünür olması büyük önem taşıyor. Örneğin; Kartal emlakçı ile ilgili aramalarda hangi sonuçlar çıkıyor? Emlak ofisinin kurumsal web sitesi var mı? Emlak danışmanının kişisel web sitesi bulunuyor mu? Web sitesi kolay kullanıma ve arama motoru optimizasyonuna uygun mu? Sosyal medya aktif kullanılıyor mu? Herhangi bir emlak sitesinde (Sahibinden, Milliyet Emlak, Hürriyet Emlak vb.) kurumsal üyelik var mı? Porföyündeki Kartal satılık daire ilanlarının açıklamaları nasıl? Profesyonelce oluşturulmuş mu? Emlak ilanına konu olan gayrimenkuller ile ilgili fotoğraflar profesyonel çekilmiş mi? Emlak ilanı incelendiğinde müşterilere güven veriyor mu?

Kartal’da güvenilir emlakçı arayanlar Reyting Gayrimenkul profesyonel emlak danışmanları ile çalışarak kendileri için en uygun gayrimenkuller konusunda bilgi sahibi olabiliyor.