Kanal İstanbul projesi ile nereler prim yapacak?

Kanal İstanbul projesi ile prim yapacak köyler ve mahalleler şimdiden yatırımcıların en çok merak ettiği konu oldu.

Paylaş

Kanal İstanbul projesi ile prim yapacak köyler ve mahalleler şimdiden yatırımcıların en çok merak ettiği konu oldu.

İstanbul Boğazı’na alternatif olarak planlanan proje alanı Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri sınırları içinde yer alacak. Bu ilçelerdeki birçok yerleşim yeri Kanal İstanbul projesi ile değerlenecek.

‘Çılgın proje’ için belirlenen güzergâha göre Kanal İstanbul Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü’nden ayıran kıstaktan başlayarak, Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam edecek. Kanal, Sazlıbosna Köyü’nü geçerek Dursunköy’ün doğusuna ulaşıp Baklalı Köyü’nü de geçtikten sonra Terkos Gölü’nün doğusundan Karadeniz’e ulaşacak.

Kanal İstanbul projesi ile bu yerler uçacak

Sazlıbosna, Dursunköy, ve Baklalı köyleri Kanal İstanbul ile en çok adından söz ettiren yerleşim yerlerinin başında geliyor. Bunun yanı sıra Küçükçekmece’de İstasyon, Fatih, Yarımburgaz ve Kanarya Mahalleleri de Kanal İstanbul ile hızla prim yapacak bölgelerin başında yer alıyor.

Kanal projesinin dedikodusu bile Kanarya mahallesi, Altınşehir, Şahintepe, Sazlıdere, Çilingir mahallesi, Dursunköy güzergahındaki arsa ve ev fiyatlarını son 2 yıllık dönemde katlamış durumda. Küçükçekmece-Yeniköy güzergahının 28 kilometrelik bir mesafe olduğunu vurgulayan yatırım uzmanları, buranın maliyeti en düşük hat olduğunu, Sazlıdere vadisinin proje için biçilmiş kaftan özelliğini taşıdığını dile getiriyorlar. Kanal İstanbul projesinin bu güzergahta yapılması durumunda adeta piyango vuracak yerlerin başında ise gecekondu mahalleleri geliyor.

Kuzey Marmara otoyolunun bölgeden geçmesi ve üçüncü havaalanının inşa edilecek olması, Arnavutköy’deki arazi taleplerini zaten artırmıştı. 506 kilometrekarelik yüzölçümüyle İstanbul’un dördüncü büyük ilçesi konumuna gelen Arnavutköy’de hem yeni havalimanı hem de kanal heyecanı yaşanıyor.

Projenin detaylarının yavaş yavaş ortaya çıkmasıyla da arsa fiyatlarındaki yükseliş giderek arttı. Projenin geçeceği tahmin edilen Küçükçekmece, Başakşehir, Arnavutköy hattındaki araziler bunu fırsat bilen emlak spekülatörleri tarafından vatandaşlara fahiş fiyatlarla satılmaya çalışılıyor.

Kanal İstanbul projesi ile İstanbul ikinci bir boğaza sahip olmuş olacak. Karadeniz ile Marmara Denizi’ni ikinci kez bileştirecek olan kanal ile İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiği azaltılmış olacak. Ayrıca proje kapsamında kanalın her iki tarafına da 300 bin nüfuslu iki kentin kurulması planlanıyor. Kent alanında yapılması düşünülen kongre, festival, fuar, otel ve spor tesislerinin yanı sıra çok sayıda konut da inşa edilecek.

Kanal İstanbul projesi ile Küçükçekmece değerini katlayacak

Kanal İstanbul ile birlikte konut fiyatlarının hızla yükseldiği Küçükçekmece daha çok prim yapacak. Küçükçekmece’de konut fiyatları zaten yükselişte. Kanal İstanbul, fiyatların daha da artmasını sağlayacak. Küçükçekmece’de 2+1 daire fiyatları 250-400 TL arasında gidiyor. 1+1 ve bahçe katı daireleri 200 bin civarı ya da biraz altına bulmak mümkün.  Küçükçekmece’de Kanal İstanbul ile entegre olabilecek ulaşım projeleri de hayata geçtiği takdirde ilçe oturum ve yatırım amaçlı emlak tercihlerinde öne çıkacak.

Kanal İstanbul Küçükçekmece Gölü’nden geçeceği için Küçükçekmece, bu projede kilit rol oynuyor. Yakın gelecekte Küçükçekmece Gölü kenarında Kanal İstanbul manzaralı yeni konut projeleri artabilir. İnşaat firmaları şimdiden Küçükçekmece, Arnavutköy ve Başakşehir’de Kanal İstanbul odaklı projeler için arazi bakıyor.

Küçükçekmece’nin Kanarya mahallesi, Kanal İstanbul projesinden en çok prim yapacak yerler arasında geliyor. Küçükçekmece Gölüne kıyısı bulunan Kanarya mahallesinde arsa ve konut fiyatlarının her yıl artıyor. Vatandaş, kanal yapılacak umuduyla evini satmak istemiyor. Kanal yapılması durumunda bölgedeki arsa ve emlak fiyatlarının misliyle katlanacağı düşüncesi hakim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir