Kanal İstanbul ile değerlenecek yerler

Kanal İstanbul projesi güzergahı açıklandıktan sonra Kanal İstanbul'un geçeceği lokasyonlarda emlak ve konut fiyatlarında hareketlilik başladı.

Paylaş

Kanal İstanbul projesi güzergahı açıklandıktan sonra Kanal İstanbul’un geçeceği lokasyonlarda emlak ve konut fiyatlarında hareketlilik başladı.

Kanal İstanbul için Küçükçekmece Gölü-Sazlıdere Barajı-Terkos Gölü’nün doğusunu takip eden güzergâhta inşa çalışmaları başlayacak.

Projenin güzergahı açıklandı ancak başlangıcı için bakanlık onayı bekleniyor. Güzergâh belli olduktan sonra herkes emlak fiyatlarındaki artışın ne olacağını merak ediyor. Projenin ne zaman başlayacağı ve biteceği henüz belli olmasa da yatırımcılar daha fazla değer kazanmadan müsait yerleri kapma derdine düşmüş durumda.

İstanbul’un son yıllarda emlak ve konut piyasasında en hareketli ilçelerden olan Küçükçekmece, Başakşehir, Arnavutköy, Esenyurt ve Avcılar ilçelerindeki satılık arazi fiyatlarında artış bekleniyor. Buralarda bir yıl içinde yüzde 30 civarında artış bekleniyor.

Merkezi bölgelere uzaklıkları nedeniyle bugüne kadar istenen primi yapamayan projeler de Kanal İstanbul projesi ile ciddi anlamda değer kazanacak.

Bazı emlak ofisleri emlak sitelerinde şimdiden ‘Kanal İstanbul manzaralı ev’, ‘Kanal İstanbul manzaralı arsa’ gibi başlıkları olan ilanlar yayınlamaya başladı.

Küçükçekmece Gölü’nden başlayarak Sazlıdere-Durusu koridorundan Karadeniz’e ulaşacak olan proje hattında tarlalar hatta SİT alanı araziler bile satışa çıkarken uzmanlardan da uyarı geldi. Bu dönemde emlak simsarlarına, spekülatörlere ve dolandırıcılara dikkat edilmesi gerekiyor. İmarı olmayan, SİT alanı olan veya kamulaştırılacak alanlardan uzak durulmalı.

Yaşanacak emlak hareketliliği ile birlikte imar çalışmalarının ardından çok sayıda yeni konut inşa edilecek.

Kanal İstanbul ile prim yapacak bölgeler

İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden Küçükçekmece, son 15 yılda hızla değer kazandı. İlçede birçok yeni konut inşa edildi.

Atakent bölgesi ayrı bir şehir haline geldi. Kentsel dönüşüm kavramıyla ilk öne çıkan ilçelerden biri olan Küçükçekmece’de Kanarya Mahallesi, İstasyon Mahallesi, Fatih Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi Kanal İstanbul ile ciddi anlamda prim yapacak.

Bunun yanı sıra Avcılar, Esenyurt, Başakşehir, Arnavutköy’de fiyatlar hızla artacak. Bu ilçeler arasında en çok değer kazanacak ilçe şüphesiz Arnavutköy olacak. Bir dönem kimsenin yüzüne bakmadığı ilçe Arnavutköy’de fiyatlar 3. havalimanı ile birlikte hızla yükselişe geçti. İlçede satılık arsa daire fiyatları hem emlakçıların hem de yatırımcıların ciddi anlamda ilgisini çekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir