Kanal İstanbul güzergahı hangi ilçeler oldu?

Kanal İstanbul güzergahı belli oldu. Kanal İstanbul projesi kesin güzergahı neresi oldu? Kanal İstanbul hangi ilçelerden geçecek?

Paylaş

Kanal İstanbul güzergahı belli oldu. Kanal İstanbul projesi kesin güzergahı neresi oldu? Kanal İstanbul hangi ilçelerden geçecek? Kanal İstanbul nereden geçecek? Kanal İstanbul projesi ne zaman başlayacak? Kanal İstanbul projesi ile hangi ilçeler değerlenecek? Kanal İstanbul son dakika gelişmeleri, Kanal İstanbul son durum, Kanal İstanbul haberleri, Kanal İstanbul güzergahı son dakika haberlerini takip edin.

İstanbul Boğazı’na alternatif olarak planlanan Kanal İstanbul projesinde güzergah netleşti. 5 alternatif güzergah üzerinde çalışılan projede değerlendirme sonucunda kesin güzergah belirlendi.

Kanal İstanbul güzergahı şöyle: Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü‟nden ayıran kıstaktan başlayarak, Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam eden ve sonrasında Sazlıbosna Köyünü geçerek Dursunköy’ün doğusuna ulaşacak. Baklalı Köyünü geçtikten sonra Terkos Gölü‟nün batısında Karadeniz’e ulaşan alternatif güzergâhın İstanbul Boğazına alternatif su yolu “Kanal İstanbul Projesi” için en uygun güzergâh olduğu belirlendi.

45 kilometre uzunluğundaki Küçükçekmece Gölü – Sazlıdere Barajı – Terkos Doğusunu takip eden güzergâhın inşaat çalışmalarının 5 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Gerekli bakımların yapılması kaydıyla 100 yıl İstanbul‟a dolayısıyla Türkiye‟ye hizmet etmesi öngörülüyor.

Kanal İstanbul projesi kapsamında liman, yat limanı, tahkimat ve dolgu alanları, ada teşkili kanalın işletilmesine yönelik acil müdahale merkezi, acil durum rıhtımları, kanal giriş ve çıkış yapıları, gemi trafik sistemleri gibi alt ve üst yapılar yapılması planlanıyor.

Kanal İstanbul güzergahı bu ilçelerden geçecek

Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri sınırlarında yer alan proje kapsamında tesis edilecek olan alt ve üst yapıların tamamının yer alacağı ilçeler belli. Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri sınırları içerisinde olacak. Kıyı yapılarından Karadeniz‟de tesis edilecek olan dolgu alanı Çatalca ve Arnavutköy ilçelerinde olacak. Karadeniz Limanı ise Arnavutköy ve Eyüp ilçelerinin Karadeniz’e olan kıyı şeritlerinde yer alıyor.

Marmara Denizi tarafında tesis edilecek olan adalar batıdan doğuya doğru sırasıyla Büyükçekmece, Beylikdüzü ve Bakırköy ilçelerinin Marmara Denizi’ne bakan kıyılarında ve Marmara Limanı ise Küçükçekmece ilçesinin girişinde kanal güzergâhının başlangıç noktasında bulunuyor.Kanal İstanbul projesi istihdama da büyük katkı sağlayacak.

Projenin inşaat aşamasında yaklaşık 5 bin kişinin, işletme aşamasında ise yardımcı tesisler de dahil olmak üzere toplam bin kişinin çalışması öngörülüyor. 5 yılda tamamlanması planlanan Kanal İstanbul projesi kapsamında kanal kazısından çıkan malzemeler ile Marmara Denizi’nde Karadeniz’e doğru kanalın solunda 2 adet, sağında da 1 adet olmak üzere toplam 3 adet ada yapılacak.

Kanal İstanbul projesi Küçükçekmece’den geçiyor

Kanal güzergahı yaklaşık 7.041 metrekarelik kısmı Küçükçekmece ilçesi sınırları içerisinde yer alacak. Yaklaşık 3 bin 100 metrekarelik kısmı Avcılar sınırları içerisinde yer alacak. 6 bin 500 metrekarelik kısmı Başakşehir sınırları içerisinde ve kalan 28 bin 564 metrekarelik kısmı ise Arnavutköy sınırları içerisinde olacak.

Küçükçekmece Yat Limanı Küçükçekmece ilçesi sınırları içerisinde Küçükçekmece Gölü üzerinde olacak. Sazlıdere Yat Limanı’nın 204 teknelik kısmı Başakşehir ilçesi sınırları içerisinde olacak. 656 tekne kapasiteli ikinci kısmı Arnavutköy, Marmara Konteyner Liman alanı ise Küçükçekmece ilçesi kıyı şeridinde kanal güzergâhının başlangıç noktasında olacak. Karadeniz Konteyner Liman alanı ise kanalın çıkış noktasında Arnavutköy ve Eyüp ilçelerinin Karadeniz’e olan kıyı şeritlerinde kalıyor.

Proje kapsamında Karadeniz’de tesis edilecek olan dolgu alanı Çatalca ve Arnavutköy ilçelerinde yer alacak. Marmara Denizi tarafında tesis edilecek olan adalar ise Büyükçekmece, Beylikdüzü ve Bakırköy ilçelerinin Marmara Denizine bakan kıyılarında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir