Kamara Hazır Ofis ile ekonomik fiyatlarla bir ofise sahip olun

Kamara Hazır Ofis, size ekonomik yoldan ofis sahibi olmanın avantajlarını sunuyor. Peki hazır ofis nedir? Sizlere bundan bahsedelim.

Paylaş

Kamara Hazır Ofis, size ekonomik yoldan ofis sahibi olmanın avantajlarını sunuyor. Peki hazır ofis nedir? Sizlere bundan bahsedelim.

Hazır ofis kiralamanın uygun maliyetlerinden bahsetmeden önce birkaç noktaya değinmekte fayda var. İnsanlar iş hayatlarında müşterilerine prestijli gözükebilmek için öncelikle ofislerini dizayn eder ve müşterilerini şık bir ofiste karşılamak isterler. Ancak bunu yapabilmek için bir ofis kiralayacaksınız, içinizi güzel bir şekilde düzenleyip işinize uygun hale getireceksiniz, internet, su, doğalgaz ve elektrik gibi temel abonelikleri yaptıracaksınız. Bunun gibi birçok ayrıntıyı kendiniz halletmek zorunda kalacaksınız ve harcadığınız para da sermayenizden uçup gidecek. Peki herkes bu şekilde mi yapıyor? Tabii ki hayır. Ofis sahibi olmak isteyen birçok girişimci, freelancer, home ofis çalışan kişiler hazır ofis konseptinden yararlanıyor. Peki nedir bu konsept sizlere ondan bahsedelim.

Bu konseptte Kamara Hazır Ofis’ten 89 TL’den başlayan fiyatlarla ofis kiralıyorsunuz ve hazır kurulu bir ofise sahip olabiliyorsunuz. Bunu yaparken ister günlük, ister haftalık, ister aylık, isterseniz de yıllık kiralama yapabiliyorsunuz. Şık ve ferah ortamıyla müşterilerinizi ağırlayacak, internet, elektrik, su, doğalgaz ve bunun gibi çeşitli masraf kalemlerinden de kurtulmuş olacaksınız. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerin kira masraflarını düşündükçe 89 lira gibi bir fiyata ofis sahibi olabilme fikri oldukça cazip geliyor. Üstelik ek masraflarınız da olmadan.

Bu konseptin en büyük avantajlarından birisi tabii ki ekonomik olması. Siz ofisinizde olmadığınız zamanlarda sizi arayan müşterileriniz sizin firmanızın adıyla sekreter tarafından karşılanır, eğer siz müsaitseniz müşteriniz size aktarılır, eğer değilseniz müşterinizin notu alınır ve daha sonradan size iletilir. Mesai saatleri dışında ise telesekreter hizmetinden faydalanırsınız. Kısacası fatura derdi yok, sekreter ve çalışan maaşı, sigortası ve diğer masrafları yok, her şey son derece ekonomik. Üstelik bu ofisinizi şirketinizin resmi adresi olarak ta gösterebiliyorsunuz. Hazır ofis kullanmanın hem düşük maliyetinden yararlanmış olacaksınız, hem de gösterişli ofislerin şıklığıyla müşterilerinizi ferah bir ortamda ağırlayacaksınız.

Kamara Hazır Ofis ile maliyetler düşüyor

Bu konseptin yanı sıra sanal ofis konseptinden de yararlanabilirsiniz. Bu konseptten de bahsedecek olursak freelance olarak çalışıyorsunuz. Yaptığınız işleri faturalandırabilmek için şirket kurmaya karar verdiniz. Ancak araştırmalarınız sonucunda yüksek kira maliyetleriyle karşılaştınız ve neredeyse işi bırakma noktasına geldiniz. Ancak, her zaman bir çözüm vardır. Sanal ofis konseptinde şirketiniz için resmi olarak kullanabileceğiniz bir adresiniz olur. Şirket kurma aşamalarında adres teyidi yapan vergi dairesi çalışanları kiraladığınız sanal ofise gelerek adres teyidini yapar ve böylelikle büyük bir masraf kaleminden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca bu konseptin avantajları da saymakla bitmez. Mesai saatleri içerisinde müşterilerinizi sizin firma adınızla karşılayan bir sekreter, mesai saatleri dışarısında telesekreter hizmeti, posta ve kargolarınızın teslim alınması gibi avantajlardan faydalanacaksınız. Yanlış duymadınız. Kamara Hazır Ofis’ten hizmet satın aldığınız takdirde şirket çalışanı artık sizin de bir çalışanınız olmuş olacak. Sizin yerinize müşterilerinizle görüşecek, kargo ve postalarınızı teslim alacak.

Bu iki konspet de çok büyük ilgi görmekte ve gün geçtikçe popülerliğini arttırmaya devam etmekte. Yasal olarak hiçbir sakıncası olmadan kullanabileceğiniz bu sistemi kullanan hukuk büroları dahi mevcut. Genellikle home ofis, freelancer çalışan kişiler tarafından tercih edilen Hazır ofis ve sanal ofis sistemleri son zamanlarda büyük firmaların dahi kullanmaya başladığı bir hizmet sektörü haline dönüşmüş durumda. Siz de bu hizmetler hakkında bilgi almak istiyorsanız Kamara Hazır Ofis’i hafta içi 09.30 ve 18.30 saatlerinde 0850 532 20 09 numaralı telefondan arayarak ya da info@kamara.com.tr adresine mail atarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Hemen arayın, siz de bir sanal ofis sahibi olun.