İzmir konut projeleri artıyor

İzmir konut projeleri, İzmir'de yaşamak isteyen ve eğitimi İzmir'de sürdürmek isteyenler için çok önemli fırsatları beraberinde getiriyor.

Paylaş

İzmir konut projeleri, İzmir’de yaşamak isteyen ve eğitimi İzmir’de sürdürmek isteyenler için çok önemli fırsatları beraberinde getiriyor.

Koronavirüsle mücadeledeki başarısı, turizm projelerinin merkezinde olması ve ulaşımda Türkiye’nin en rahat kentlerinden biri konumuna gelmesi, inşaatta ibreyi İzmir’e çevirdi. İzmir konut projeleri ve modern yaşam alanları ile son yıllarda yaşamak için en çok tercih edilen şehirlerin başında geliyor.

Nüfusu 4.3 milyonu bulan ve konut fiyatının artış hızında dünyanın önde gelen şehirleriyle yarışan İzmir’de, yapımına devam edilen konut sayısı da 15 bine ulaştı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celalettin Kozanoğlu, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kahraman ve İEÜ Mütevelli Heyet Üyesi Ayhan Sulak,İzmir’de inşaat ve gayrimenkul sektörünün önünün açık olduğunu vurguladı.

Yaşam alanı olarak İzmir’in, Türkiye’de en çok ilgi gören şehirlerin başında geldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kozanoğlu, “Son 10 yılda, İzmir’in itibarının arttığını açıkça görüyoruz. Bu eğilim, 30-40 yıl daha sürecek. Uygun iklimi ve ulaşım olanakları, güvenli bir şehir olması gibi birçok etken, İzmir’i birkaç adım öne çıkarıyor. Bu durum, koronavirüs sürecinde bile kendini gösterdi. İzmir, en fazla konut araştırması yapılan, talebin üzerinde yoğunlaştığı şehirlerden biri oldu.Ev fiyatlarındaki artış, yüzde 20’lere ulaştı. İzmir’de konut ihtiyacı artıyor. Bu ihtiyaç, yılda 30 bin konutu buluyor. İzmir’de, mevcut durumda 15 bin konutun yapımına devam ediliyor. Bu da yaklaşık 2 milyar liralık bütçeyi ifade ediyor” diye konuştu.

İzmir yaşamak, konut yatırımı ve eğitim için doğru adres

Prof. Dr. Kozanoğlu,şöyle devam etti: ”Son dönemde tamamlanan ulaşım projeleri, İzmir’in potansiyelini daha da artırdı. İzmir, zaten bir liman kenti. Yeni otoyol projeleriyle İzmir’in ticaret merkezi olması yolunda da önemli girişimler oldu. İzmir’e, yurt dışından da ilgi olduğunu, dünyaca ünlü firmaların İzmir’e gelmek, ofis açmak için araştırmalar yaptığını biliyoruz. Yaşam kalitesinde üst sırada yer alan şehrimiz, öğrenciler için de fırsatlar yaratıyor. İzmir, hangi açıdan bakarsanız bakın,eğitim almak için çok doğru bir adres. İnşaat üzerine eğitim almak için de önemli bir merkez.”

İzmir konut projeleri ve inşaat sektörünün önü açık

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kahraman ise, İzmir’de yapı stoğunun eski olduğuna dikkat çekerek, bu durumun yeni projelere ilgiyi de artırdığını söyledi. Kahraman, “İzmir’de, yapı stoğunun yüzde 75’i eski binalardan oluşuyor. Bu ciddi bir oran ve İzmir’in kentsel dönüşüme aday bir şehir olduğunu gösteriyor. İzmir, aynı zamandanüfusu artan, göç alan bir kent. Bu doğrultuda, şehrimizdeki konut ihtiyacı da artıyor. Son yıllarda İzmir’de; yüksek katlı, büyük siteleri içeren projelerin sayısı arttı. Özellikle eski binalarda oturanlar, yeni projelere ciddi talepte bulunuyor. Şehrimizde, nitelikli projeler yapılmaya devam edilecek. İzmir’de, inşaat ve gayrimenkul sektörünün önü açık” diye konuştu. www.emlakzamani.net

İEÜ Mütevelli Heyet Üyesi Ayhan Sulak da, “İzmir, nitelikli mimari yapılar ve turizm yatırımları açısından büyük potansiyele sahip. İnşaat sektörünün önümüzdeki 10 yıl içerisindeki ana aktörünün İzmir olacağını düşüyorum. İnşaat mühendisi ya da mimar olmak isteyen gençlerin, İzmir’i ve üniversitemizi araştırmasını öneriyorum” dedi.