İstanbul yeni metro hatları ve ulaşım projeleri geliyor

İstanbul yeni metro hatları ve yeni ulaşım projeleri ile İstanbul'daulaşımın daha kolay ve rahat olması hedefleniyor.

Paylaş

İstanbul yeni metro hatları ve yeni ulaşım projeleri ile ulaşımın daha da rahatlaması hedefleniyor. Ulaşım sorununun günden güne arttığı İstanbul’da yeni metro projeleri, havaray projesi, tünel projeleri, teleferik projeleri ile ulaşım rahatlayacak.

İstanbul Anadolu Yakası metro projeleri devam ederken nüfus yoğunluğunun hızla artmaya başladığı Beylikdüzü, Küçükçekmece, Esenyurt gibi ilçeler için de çözüm aranıyor. Yeni metro projeleri  ve metrobüsün Silivri’ye kadar uzatılacak olmasıyla Beylikdüzü, Esenyurt, Büyükçekmece, Avcılar, Küçükçekmece ve Silivri’e ulaşım kolaylaşacak.

İstanbul yeni metro hatları

İstanbul’da metro inşaatlarının hızla devam ettiğini belirten Başkan Kadir Topbaş kısa bir süre önce de 80 – 90 km’lik yeni metro hattı ihalesi yaptıklarını hatırlattı. İstanbul ulaşım sistemine Havaray ile birlikte 6 – 7 ulaşım ağının daha ekleneceğini ifade eden Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Yakında ihaleye çıkacak projelerimiz de var. Bunlardan bir tanesi Bakırköy’den Avcılara, Sefaköy’e gelecek kadar olan metro hattı. Bunun devamı olarak Sefaköy’den Büyükçekmece’ye kadar gelecek olan metro hattı. Artık ihale aşamasına doğru geliyoruz. Bu projemizin arkasından Büyükçekmece’den Silivri’ye kadar gelecek olan metrobüs hattı üzerinde çalışıyoruz. Arkasından da 32.5 km’lik metro projelendirmesi yapıyoruz. Aynı şekilde Esenyurt – Avcılar metro hattı ile ilgili de bir çalışmamız var. Bu hattımızda 13 istasyon olacak. Bu da Büyükçekmece’den geçiyor ve önemli bir ulaşım aksı olacak. Ayrıca Büyükçekmece sahilinden TÜYAP’a bir teleferik çalışmamız var. 2,5 km olacak bu hatla direkt sahile inebileceksiniz veya yukarıya metroya çıkabileceksiniz. Diyelim geldiniz metrobüsle veya metroyla sahile ineceksiniz teleferiğe bineceksiniz evinize gideceksiniz veya geleceksiniz. Bunları siz yapıyorsunuz, bize yetki veren sizlersiniz. Sizler arkamızda olduğunuz için bunlar ortaya çıkıyor.”