İstanbul kentsel dönüşüm ihtiyacı artıyor

İstanbul kentsel dönüşüm çalışmaları ve son durum İstanbul'da "Kentsel dönüşüm" konulu bir toplantıda konuşuldu.

Paylaş

İstanbul kentsel dönüşüm çalışmaları ve son durum “Kentsel dönüşüm” konulu bir toplantıda konuşuldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul belediye başkanlarının katılımıyla, “Kentsel dönüşüm” konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Bakan Özhaseki, burada yaptığı konuşmada, İstanbul’u güçlü bir göç dalgasının vurduğunu belirterek, hazırlıksız olunması ve planlamanın geç oluşturulması gibi nedenlerin yapılaşma konusunda, İstanbul’u mevcut noktaya taşıdığını anlattı.

İstanbul’daki bu yapılaşma durumunun karşısında deprem gibi bir gerçeğin de bulunduğunu ifade eden Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bendeki raporlara baktığımız zaman, doğrusu ürkmemek elde değil. 1939’da Erzincan’dan başlayarak bir çizgi halinde İstanbul’a kadar uzanan bu hattaki depremler yaklaşık 60 yıl sürüyor. Gölcük depreminden de bugüne kadar 17 yıl geçmiş, her gün de risk artıyor. Bir başka özellik, bütün bu depremlerin 7 şiddetinde olması. Bilim adamları, büyük bir ihtimalle 2030 yılına kadar 4 ayrı fay hattından İstanbul’da deprem beklendiğini söylüyorlar ve hepsinin de ortak kanaati, 2030’a kadar, yarın da olabilir, 2030’da da olabilir ve şiddeti de 7 civarında olacak.”

İstanbul kentsel dönüşüm çalışmaları 1 milyon 200 bin kişiyi ilgilendiriyor

Bakan Özhaseki, İstanbul’daki 19 ilçede 48 alanın riskli ilan edildiğini, bu alanların toplam büyüklüğünün 13 milyon metrekare olduğunu belirtti. Bakan Özhaseki, “Riskli olarak 50 bin civarında bir yapıdan bahsedebiliyoruz, bağımsız birim olarak bakıldığında bu da 250 bin konut ediyor. Bütün bu çalışmaların hepsi 1 milyon 200 bin kişiyi ilgilendiriyor.” ifadesini kullandı.

Kimsenin mağdur olmaması için kira ve kamulaştırma yardımı olarak 1 milyar liranın üzerinde harcama yaptıklarını anımsatan Özhaseki, Türkiye genelinde de durumun İstanbul’dan pek farklı olmadığına dikkati çekti. Bakan Özhaseki, 1999’dan öncesine ait 15 milyon yapı stoğu bulunduğuna ve bunların çok iyi durumda olmadığına işaret ederek, yapı stoğunun en az yarısının yenilenmesi gerektiğini anlattı.

Çalışmalar sırasında kimliksiz yapıların da ortaya çıkmaya başladığını kaydeden Özhaseki, “Kaynağı ne olursa olsun bütün sorunları aşmamız gerekiyor. Kentsel dönüşümü doğru biçimde ve çok hızlı olarak uygulayabilirsek bundan büyük kazançlarımız olacak. Şehirlerimiz yaşanabilir olduğu gibi inşaat sektörü de canlanacak, ekonomik durgunluğa ilaç olarak yerli, kendi sanayimiz, milli sanayimiz de ortaya çıkacak. İnşaat sektörünün 200’ün üzerinde yerli sektörü etkilediğini de biliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.