İstanbul emlak piyasası krizden etkilenmiyor

İstanbul emlak piyasası dövizdeki artış ve faizlerdeki yükseliş ile durağanlaşan gayrimenkul piyasasında değerlenmeyi sürdürüyor.

Paylaş

İstanbul emlak piyasası dövizdeki artış ve faizlerdeki yükseliş sebebi ile durağanlaşan hatta gerileyen gayrimenkul piyasasında değerlenmeyi sürdürüyor.

Türkiye’de gayrimenkul piyasasının kalbi İstanbul’da konut yatırımları, yeni konut projeleri ve yabancıların ilgisi hız kesmeden devam ediyor. Emlak piyasası 2019’da durağanlaşsa da İstanbul ile ilgili konut yatırımı taleplerinde ciddi artışlar yaşanıyor.

Son bir yıl içerisinde dövizdeki artış ve faizlerdeki yükseliş sebebi ile durağanlaşan hatta gerileyen gayrimenkul piyasasından en az etkilenen illerin başında İstanbul geliyor. İstanbul’da yeni konut projeleri her iki yakada da devam ediyor.

İstanbul emlak yatırımı için her zaman ilk sırada

İstanbul’un özellikle Kuzey Marmara Otobanı ve İstanbul Havalimanı’nı takiben batısına doğru ilerleyen ilçelerinde gayrimenkul piyasası hareketli durumda. Burası pek çok sektörden ve yatırımdan daha hızlı hareket etmeye ve değerlenmeye devam ediyor.

Bu hattı takiben Yeni Havalimanı civarında olan Arnavutköy Bölgesi başta olmak üzere Çatalca ve Silivri ilçeleri de alım ve satımların yoğun olduğu mevkiler arasında yer almakta.

Bu bölgelerde önceki yıllara göre gayrimenkul fiyatları büyük bir artış göstermese de özellikle arazi fiyatlarında belirli bir artış gözleniyor. Önümüzdeki aylarda tamamlanması beklenen ve İstanbul’un doğu ucu ile batısını Edirne ve Çanakkale’ye kadar bağlayıp uzatacak olan Kuzey Marmara Otobanı ile piyasa hareketlenecek. Bununla birlikte bu hattın civarındaki arazi fiyatlarında olumsuz ekonomik gelişmelere rağmen fiyat artışı devam etmekte.

İstanbul emlak piyasası yabancıların da gözdesi

Ülkemizdeki faiz artışları sebebi ile her ne kadar yerli gayrimenkul yatırımcıları paralarını çekseler de durum yabancı yatırımcılar için farklı.

Döviz değerindeki artışlarla beraber yabancı yatırımcılar başta İstanbul ve az önce sıraladığımız bölgelerde gayrimenkul yatırımlarını giderek arttırıyor. Başta Katar, İran, Irak ve Suudi Arabistan vatandaşları bu bölgelerde yoğun olarak yatırım yapan ilk ülkeler arasında yer alıyor.

Öyle gözüküyor ki artık önümüzdeki on yıl içerisinde İstanbul’un doğusundan batısına hatta bir ucundan Edirne diğer bir ucundan Çanakkale’ye kadar tüm hatları konutlaşacak ve gelişecek olup ne yazık ki bu gelişimde de yabancı yatırımcıların payı da söz konusu olabilecek.