İnşaat malzeme fiyatları konut fiyat artışında etkili

İnşaat malzeme fiyatları, konut fiyatlarındaki artışı belirleyen ve inşaat sektörüne yön veren en önemli unsurların başında geliyor.

Paylaş

İnşaat malzeme fiyatları, konut fiyatlarındaki artışı belirleyen en önemli unsurların başında geliyor.

İnşaat malzemelerinin fiyatı yükseldikçe inşaat yapım maliyetleri de artıyor. Bu durum doğal olarak inşaat firmalarının giderlerini artırdığı gibi konut fiyatlarına da yansıyor.

Artan inşaat malzemesi maliyetlerini karşılamakta zorlanan, finansal anlamda zor durumda kalan inşaat firmaları, mevcut projeleri tamamlamakta güçlük çektiği gibi gelecekteki projeleri de ertelemek zorunda kalıyor.

Son zamanlarda hızla küçülen ve yavaşlayan inşaat sektöründe yaşanan bu durgunlukta artan inşaat malzemesi fiyatları ve döviz kurundaki dalgalanma önemli rol oynuyor.

İnşaat sektörünün en temel girdilerinden olan çimento, beton, demir, tuğladaki fiyat artışı inşaat yapım maliyetlerinin fazla olmasına neden oluyor. Son 1-2 yılda çimento fiyatları ve demir fiyatlarında yaşanan artışın neredeyse yüzde 100 olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu İnşaat Maliyet Endeksi Eylül 2019 sonuçlarına göre, 2019 yılı Eylül ayında inşaat maliyeti bir önceki yılın aynı ayına göre %4,02 artış gösterdi.

İnşaat sektöründe umut da var endişe de

Son zamanlarda bankaların konut kredisi faizlerinde düşüşe gitmesi ile birlikte konut piyasasında hareketlenmenin olduğundan memnumiyet duyanlar var.

İnşaat maliyetleri yükselse de birçok firmanın bu maliyet artışını fiyatlarına yansıtmadığı da sektörde sıkça konuşuluyor.

Bu beklentinin yanı sıra artan inşaat malzemesi fiyatları ile birlikte yeni konut projelerinin daha fazla maliyetli olacağına önemle vurgu yapan inşaat firması temsilcileri var. Konut fiyatlarının 2020’de daha yüksek olacağından endişe duyuluyor.

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altında kalmasının konut almayı düşünen vatandaşların uzun vadeli borçlanarak gayrimenkul alabilmesini kolaylaştıracağı ifade ediliyor.

Konut kredisinin yanı sıra inşaat malzeme fiyatlarının makul seviyede seyretmesinin sektörü tekrar atağa kaldıracağı konusunda yoğun bir beklenti hakim.

Demir fiyatları, çimento fiyatları, beton fiyatları ve tuğla fiyatları sektörün alım yapabileceği seviyede oldukça projelerdeki hareketliliğin ve devamlılığın sürmesi bekleniyor.

Müteahhitlik yasası ve birçok yönetmelik ile ilgili değişikliklerin inşaat sektörünün finansal ve kalite anlamda daha güçlü bir hale getireceği de öne çıkan düşünceler arasında yer alıyor.

https://www.yapikulubu.com/insaat-malzeme-fiyatlari/