Günlük kiralık ev sektör oldu, ceza yolda

Günlük kiralık ev ilanları hızla artıyor, koca bir sektör olan günlük ev kiralamalarının kayıt altına alınması hedefleniyor.

Paylaş

Günlük kiralık ev ilanları hızla artıyor, koca bir sektör olan günlük ev kiralamalarının kayıt altına alınması hedefleniyor.

Kimlik bilgisi paylaşılmadan temin edilen günlük konut sayısı sosyal hayatı ve iç güvenliği de tehdit edecek boyutlara ulaştı. Kanun dışı kişilerin kolaylıkla kalabildiği bu evler yasal olmayan amaçlar için kullanılıyor.

Günlük ve saatlik olarak kiralanabilen konutlar üzerinden yaratılan ticaret hacminin ciddi boyutlara ulaştığı konuşuluyor.

Türkiye Veri İşleme Üssü (TUVIUS) tarafından yapılan araştırmaya göre, son 3 yıl içinde İstanbul’da bulunan 74 bin 820 günlük evden kazanılan para 500 milyon dolara ulaştı.

Günlük kiralık konutların bulunduğu ilçeler Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Pendik, Ataşehir, Şişli, Başakşehir, Bahçelievler, Bağcılar ve Fatih olarak sıralandı.

Konutların daire tiplerine bakıldığında yüzde 58’inin 1+1, yüzde 21’inin 1+0, yüzde 16’sının 2+1 ve yüzde 5’inin 3+1 olduğu belirlendi.

Günlük ev kiralayanlar müşterilerini daha çok ilan siteleri, internet reklamları aracılığı ile buluyor.

Ayrıca işlek caddelerde bazı yerlerde elektrik direklerine, duvarlara yapıştırılmış “Günlük kiralık ev” yazılı ilanları görmek mümkün.

İlan sitelerinde günlük kiralık daire ilanları her geçen gün artıyor. Binlerce günlük kiralık daire yeni müşterileri bekliyor.

Günlük kiralık ev sektör oldu, kayıt altına alınacak

Günlük kiralık ev fiyatları 100-200 TL arasında. Son dönemlerde günlük ev kiralama işleminin yasal bir platformda sürdürülmesi için yasa hazırlığı yapıldığı gündemde.

Genelgeyle, günlük kiralık evlerin kayıt altına alınıp vergiye tabi tutulması, kayıtdışılığın engellenmesi hedefleniyor.

Apart daireler, günlük kiralık evler, günlük kiralık daireler ve günlük kiralık rezidanslar için işletme sahibinin mülki idare amirlerine beyanda bulunması ve izin almaları gerekecek.

Ayrıca günlük kiralık ev sahibinin esnaf ve sanatkarlar odalarından birine kayıt yaptırması, vergi vermesi, “yapı kullanma izin belgesi” alması zorunlu olacak.

Ticari işletme haline gelmiş günlük kiralık evlerde kalanların kimlik bilgisi otellerde olduğu gibi karakollara bildirilecek.

Genelgeyle günlük kiralık evlerin cezai işlemleri otellerdeki gibi önce uyarı cezası, sonra para cezası, sonra kapatma cezası şeklinde uygulanacak.

Günlük ev kiralama işinde gerekli yerlere bildirim yapmayan emlakçı ve kira kontratı yapmayan mülk sahiplerine  ceza verilebilecek.

Bir günlük de olsa kira kontratı yapma ve kişi bilgilerinin nüfus müdürlüklerine gidilerek adrese kaydettirme zorunluluğu da getirilecek.

Doğrudan emniyete bildirim zorunluluğu da gündemde… Düzenlemelerle; terör örgütlerine, çetelere, vergi kaçakçılığına ve haksız rekabete topyekün çözüm getirilmiş olacak.