Flatfy Raporları sunuldu

Flatfy Raporları sunuldu. Türkiye’nin yeni start-up girişimlerinden biri olan Flatfy.com Ağustos Ayı için raporlarını paylaştı. 

Paylaş

Flatfy Raporları sunuldu. Türkiye’nin yeni start-up girişimlerinden biri olan Flatfy.com Ağustos Ayı için raporlarını paylaştı.

Raporlarında Türkiye’de aylık olarak ev ortalaması fiyatları ve odalara göre ev fiyatları sunan Flatfy, oldukça kaliteli veriler sunuyor. Bu verileri kullanarak yatırımcılar veya ilk konutunu alacak kişiler doğru bir yatırım yapabilir. Bununla birlikte raporlarda Türkiye’de yaşanan emlak durgunluğu ile ilgili önemi verilerde yayınlayan Flatfy raporları ilginç veriler sunuyor.

Türk parasının değer kaybına rağmen emlak şirketleri fiyatları sabit olarak tutmakta direniyor. Bunun en büyük nedeni ise elbette satışlarda yaşanan ciddi düşüşler oluyor. Emlak şirketleri fiyatları sabit tutmuş olmasına rağmen istediği satış rakamlarını yakalamış değil.

Flatfy Raporları öne çıkanlar

tr.Flatfy.com Ağustos Ayı Ev Fiyatları için yayınlanan rapora bakıldığında Antalya’da fiyatların geçen aya göre sembolik bir düşüş yaşadığı gözüküyor. Yaz sezonunda ciddi artışlar beklenirken bu sembolik düşüşün yaşanması ise emlak fiyatları için ciddi bir alarm anlamına geliyor. Türkiye’de en ucuz evleri sunan şehir ise Ankara olmaya devama ediyor. Ankara’da konutlar merkezden uzak yerleşimin yaygın olması ve arzın fazla olması nedeni ile Türkiye geneline göre oldukça uygun görünüyor. tr.Flatfy.com Ankara’dan nüfus olarak çok daha az olan illerde Ankara’nın 2 3 katı civarında ev ortalaması görülebiliyor. Bu şehirlerden biri ise İzmir. İzmir’de konut fiyatları tam olarak 250 bin sınırında bulunuyor. Geçen ay bu sınırı geçmeyi başaran İzmir’de bu ay yine sembolik bir düşüş yaşanmış gibi görünüyor.

Odalara göre ev fiyatları incelendiğinde 1 odalı evlerin geçen aya göre fiyat artışları gösterdiği görülüyor. Bununla beraber 1 ve 2 odalı evlerin gün geçtikçe arasındaki fark artıyor. Türk konut alışkanlığı eskiden 1 ve 2 odalı evleri aynı skalada değerlendirirken günümüzde 2 odalı evler aileler tarafından tercih edilmeye başlamış durumda. Bu nedenle 2 odalı evlerin fiyatları 1 odalı evlerin 2 katına kadar çıkabiliyor. 3 Odalı evlerin fiyatlarında ise genel olarak bir denge gözüküyor. Türkiye’de ortalama 250 Bin TL ile Antalya, Bursa, İzmir ve İstanbul hariç diğer şehirlerde 3 odalı eve sahip olmak mümkün. 4 Odalı evlerde ise geçen aya göre oldukça sert düşüşler yaşanmış durumda. Özellikle Gaziantep ve Konya’da 50 Bin TL civarında fiyat düşüşleri gözüküyor. Türkiye’nin en pahalı 4 odalı evlerini ise bu durumda Kayseri ve Antalya sunuyor. Bu şehirlerde 4 odalı ev sahibi olmak için 420 bin civarında bir parayı gözden çıkarmak gerekiyor.