Fikirtepe kentsel dönüşüm son gelişmeler

Fikirtepe kentsel dönüşüm çalışmalarının 3 yıl içinde tamamlanacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki bilgi verdi.

Paylaş

Fikirtepe kentsel dönüşüm çalışmalarının 3 yıl içinde tamamlanacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki projeler hakkında bilgi verdi.

Bakan Özhaseki, Fikirtepe’de 2007’de kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini, buradaki problemin bir kısmının vatandaş, bir kısmının müteahhitler, bir kısmının belediyeler, bir kısmının da hukuki mevzuattan kaynaklandığını belirtti. Ada ada, tek tek sorunları çözmek için 3-4 ay önce bakanlık olarak çalışma başlattıklarını kaydetti.

Bakan Özhaseki, “Marjinal gruplar çıkmış, küfür edenler tayfası çıkmış, iş devam ediyor, sıkıntılar büyümüş, böyle bir yerde herkes beladan kaçıyor. Beladan kaçarak çözülmez, idarecinin işi gidip çözmek. Orada ada bazında başladığımızda her bir problemi tek tek çözdük. Müteahhitleri anlaştırdık, vatandaşlarla anlaştık, iflas almış müteahhitlere ortak olduk.” diye konuştu.

KİPTAŞ, İller Bankası ortaklığıyla zorda kalmış olan vatandaşlar da mağdur olduğu için bazı adalarda bakanlığın çözüm ortağı olduğunu dile getiren Bakan Özhaseki, konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz giriyoruz müteahhit olarak, çünkü başka türlü çözüm yok. Bu risk mi risk ama risk almadan da bu iş çözülmez. Bu pazar günü 13 tane adada temel atıyoruz. 2 tane adanın yıkımına başlıyoruz. Yani 15 adada işe başlıyoruz. 15 adada 9 bin 189 konut var, 571 iş yeri var, 509 ofis var, burada neredeyse 10 bin 269 bağımsız birim var. Bu pazar günü Allah nasip ederse 10 bin 269 bağımsız birimin temelini atıyoruz.

“Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi 3 yıl içinde biter”

“Fikirtepe’de aslında ekonomik büyüklük olarak 35 bin konut yapılacak ve 18 milyar dolarlık bir hacim. Bunların hepsi yerli ve milli ekonomi. İş başladığında bizim işçimiz çalışacak, beton dökülecek, kapı yapan gelecek, perde takan gelecek. Ekonomiye de bir katkı bu aslında. Bir taraftan bu var, bir taraftan da insanların psikolojisi bozulmuş, 4-5 yıldır kiradalar, insanlar evlerinden çıkmış, mağdur olmuşlar. Emekli bir amcayı düşünün şimdi perişan vaziyette. Onların da işi çözülmüş oluyor. Allah nasip ederse en geç 3 sene içinde bütün bunları biz bitiririz. Bir taraftan da anlaşma olmayan adalar var. Şu ana kadar çözebildiklerimiz bunlar.

Fikirtepe kentsel dönüşüm için 28 adada yüzde 100 anlaşma var

28 adada yüzde 100 anlaşma oldu, yani en az yüzde 50’sinde Fikirtepe’nin yüzde 100 anlaşma var. Geriye kalanlar önümüzdeki günlerden itibaren ada bazlı çözmeye devam edeceğiz. Gerekirse çözüm ortağı olarak gireceğiz ama vatandaşın işini orada bitirmiş olacağız. Ortaya da güzel bir manzara çıkacak. Planlamalar bize ait değil, benim yaptığım bir plan değil. İşin başında biraz önce söylediğim mantıkla hareket etseydik farklı bir manzara ortaya çıkardı ama 10 sene önce yapılmış bir planlama var artık burada işin burada temizlenmesi ve bitirilmesi esas. Ondan dolayı yapıyoruz. Pazar günü de Sayın Başbakanımızın katılımıyla temel atacağız ve işe başlayacak arkadaşlar.”

Kentsel dönüşümün birçok farklı nedenden dolayı çok hızlı yapılamadığını kaydeden Özhaseki, yasal mevzuat için Şehircilik Şurası’nın tamamlanmasını beklediklerini kaydetti. “Sıkıntıların hepsini biliyoruz. Belediyelerin de vatandaşların da müteahhit tarafındaki sıkıntıları da biliyoruz. Bunların hepsini yasal mevzuata dayalı olarak çözmemiz gerekiyor” dedi.

Fikirtepe kentsel dönüşüm çalışmalarının bedeli 18 milyar dolar

Kentsel dönüşümün “rantsal dönüşüm” şeklinde algılanmasının yanlış olduğunu kaydeden Bakan Özhaseki, Türkiye’nin deprem gerçeğiyle yaşadığını belirtti.

Özhaseki, şöyle konuştu: “Yıllık sadece 35-40 milyar dolardan bahsediyorum. Fikirtepe‘de 35 bin konutluk yerin yapılması, sosyal tesislerin, rezidansların, altyapısıyla üst yapısıyla mükemmel bir semt haline gelmesinin bir bedeli 18 milyar dolar. Bu içeride kalıyor. Bu bizim cari açığımızı artırmıyor. Burada ithalat yapmıyoruz, yerli ve milli sektörleri geliştiriyoruz. Orada oturan insan gidiyor evine eşya, perde, halı, ev tekstili vesaire alıyor. Hepsi istifade ediyor bundan. İnşaat yapılırken binlerce insan çalışıyor burada. Yani bu bizim kendi ekonomimizi döndüren ciddi bir güç olarak yanımızda duruyor. Türkiye’nin yüzde 42’sinin deprem kuşağında olduğunu ve bu gerçekliğin hiçbir zaman akıllardan çıkarılmaması gerektiğini aktaran Özhaseki, 2018 yılından itibaren her yıl 250 bini İstanbul’da olmak üzere en az 500 bin konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Özhaseki, Marmara açıklarında olabilecek fay kırıklarından dolayı Pendik, Kartal’dan başlayarak Beykoz’a doğru uzanan hattın risk altında olduğunu söyledi. Ayrıca Sarıyer’den başlayarak Avcılar’a doğru uzanan hatta 1999 öncesinde yapılmış olan yüksek katlı binaların tümünün riskli olduğunu vurguladı.