Fikirtepe kentsel dönüşüm ile değerleniyor

Fikirtepe kentsel dönüşüm alanı olarak 2010'dan bu yana İstanbul'da konut projeleri konusunda en çok öne çıkan ilçelerin başında geliyor.

Paylaş

Fikirtepe kentsel dönüşüm alanı edildiği 2010 yılından bu yana İstanbul’da konut projeleri konusunda en çok öne çıkan ilçelerin başında geliyor.

2014 yılına kadar müteahhitler ve kat malikleri arasında yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı yeterli düzeyde ilerleyemeyen Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi, 2014’ten sonra ivme kazanmaya başladı.

2017 tamamlanması beklenen büyük projelerin bugünkü metrekare birim fiyatları 7 bin lira 10 bin aralığında seyrediyor. Fikirtepe’deki projelerin tamamlanmasıyla birlikte bir yılda yüzde 100 değerleneceği tahmin ediliyor.

Fikirtepe, Eğitim, Dumlupınar ve Merdivenköy mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm projesi 2010 yılında İBB tarafından gündeme getirilmişti. 2011 başında Fikirtepe’ye yüzde 10 ila yüzde 80 arasında imar artışı getiren planın İBB Meclisi’nce onaylanmıştı.

Kentsel dönüşüm sürecinde yıkım ve tahliye işlemlerinin aksaması nedeniyle 2010 yılından 2014’e kadar ciddi aşama kaydedilemedi.

Fikirtepe kentsel dönüşüm sonras 150 bin kişiyi barındıracak

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Proje alanı 57 yapı adası bulunuyor ve yaklaşık 133 hektarlık bir alanı kapsıyor. Fikirtepe dönüşüm alanında 100.000’e yakın nüfus, yaklaşık 6 bin 500 bina ve 25 bin bağımsız bölüm yer alıyor.

Fikirtepe’deki projeler tamamlandığında yaklaşık 50 bin bağımsız bölümde 150 bin nüfus bekleniyor.

Finansal zorluk çeken şirketlere ortak olarak işleri hızlandırmak için kolları sıvayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe projesine dahil olmuştu.

Bakanlık, 27 Ekim’de kentsel dönüşüm yasasında yapılan yönetmelik değişikliği ile duruma müdahale etti ve süreç daha da hızlandı.

Fikirtepe’de farklı boyutlarda toplam 48 park ve 3 meydanın yer alacağı belirtiliyor. Fikirtepe’de teslimin yaklaşıldığı adaların çevresinde yol genişletme, elektrik, su, kanalizasyon gibi altyapı çalışmaları hız kazandı.