Esenyurt ve Beylikdüzü en çok kazandıran ilçeler

Esenyurt ve Beylikdüzü, son yıllarda markalı konut projeleri ile birlikte en hızlı değer kazanan ilçelerin başında yer alıyor.

Paylaş

Esenyurt ve Beylikdüzü, son yıllarda markalı konut projeleri ile birlikte en hızlı değer kazanan ilçelerin başında yer alıyor.

Yapılan araştırmalar Esenyurt ve Beylikdüzü’nde amortisman süresinin diğer ilçelere göre kısa olduğunu ortaya koyuyor. İstanbul genelinde konuta ödenen ücretin kira geliriyle geri dönüş süresi 22 yıl olarak hesaplandı. Amortisman sürelerinin son dönemde hızla arttığı İstanbul’da özellikle lüks konutların kira geri dönüş süresi ortalamanın çok daha üzerinde. Düşük metrekare değerine sahip olan konutlarda kira geri dönüş süresi kısalıyor.

Konutun geri dönüş süresinde en karlı ilçeler Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar, Sultanbeyli ve Sultangazi geliyor. Bu beş ilçenin ortalaması 19 yıl. Esenyurt (202 ay) ve Beylikdüzü’nde (205 ay) 17 yıl olan amortisman süresi, Avcılar’da 19 yıl (229 ay), Sultanbeyli’de 21 yıl (254 ay), Sultangazi’de 22 yıl (269 ay) olarak ölçüldü. Buna göre konut yatırımda en cazip ilçeler Esenyurt, Beylikdüzü ve Avcılar olarak öne çıkıyor.

Esenyurt ve Beylikdüzü hattında ulaşım bağlantılarının bölgeye erişilebilirliği artırması ve erişilebilir birim değerli konutların üretilebilmesi nedeniyle bu iki bölgede prestijli inşaat firmalarının rezidans ve nitelikli konut geliştirdiğini belirtiyor. Atatürk Havalimanı ve alışveriş merkezlerine yakın olmasının konut piyasasını hareketlendiren en önemli faktörler olduğunu belirtiliyor. Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro hattı bölgeye talebi daha da artıracak.

Esenyurt ve Beylikdüzü neden değerleniyor?

Bu iki ilçe, son yıllarda İstanbul’un en hızlı gelişen yerleri arasında yer alıyor.  Beylikdüzü ve Esenyurt’ta konut inşa edilecek hala birçok boş alan bulunuyor. E-5’e yakın konumda olan ilçeler son yıllarda ulaşım ve alt yapı yatırımları ile hızla gelişmeye başladı. İstanbul’da ucuz konut almak isteyenlerin ilk tercihi ya Esenyurt ya da Beylikdüzü oluyor. Satın alınan konutun geri dönüş süresi oldukça az olduğu için yatırım amaçlı satın almalarda kazanç yüksek oluyor.

Esenyurt ve Beylikdüzü’nde markalı konut projelerinin yanı sıra yerel müteahhitlerin yaptığı konutlar da ilgi görüyor. 200 bin TL altında İstanbul’da daire satın alınabilecek en cazip ilçeler olan Esenyurt ve Beylikdüzü aynı zamanda iş sahaları bakımından da cazip geliyor. Organize sanayi bölgesine ve birçok fabrikaya ev sahipliği yapmaları iş arayanlar için de cazip.

Metro projeleri, metrobüs ve diğer ulaşım projeleri ile hızla değerlenen Esenyurt ve Beylikdüzü daha da değer kazanacak. Konut satın alma tercihlerinde ulaşım sorunu olmayan lokasyonlar her zaman ilk sırada yer alıyor. Trafik probleminin her geçen gün arttığı İstanbul’da ulaşıma yakın yerler tercih ediliyor. Beylikdüzü-Gürpınar bölgesinde ise 2017 yılında tamamlanması planlanan Bakırköy-Avcılar-Esenyurt-Beylikdüzü-Büyükçekmece (TÜYAP) Metro Hattı’nın bölgeye ulaşımı rahatlatacağı ve konut fiyatlarında artış yaşanacağını kaydediliyor.

Esenyurt’ta en çok 1+1’ler, Beylikdüzü’nde 3+1’ler tercih ediliyor. Esenyurt’un üniversite yerleşkelerine yakın olması sebebiyle, yatırım amaçlı konut satın almada da belirleyici oluyor. Bu nedenle bölgede en çok üretilen konut tipinin 1+1 olduğunu kaydediyor. Yazıcı, Beylikdüzü’nde ise en çok 3+1, sonrasında 2+1 ve 4+1 konut tipinin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir